Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, bugün Meclis Genel Kurulu gündemine giren Nüfus Sayımı yasası ile ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu. Söz konusu yasayla ilgili Meclis’te gereken işlemleri yapacaklarını ifade eden İlyas, “Bundan sonraki süreci çok yakinen takip etmemiz gerekecek. Bu bizim için seçimlerden daha önemli bir mesele.” dedi.

TİMEBALKAN ÖZEL

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Meclis’in 25. oturumunda Nüfus Sayımı yasasının gündeme geldiğini fakat yeterince milletvekili olamadığı ve şartlar oluşmadığı için görüşülmeye başlanılmadığını söyledi.

Nüfus Sayımı yasası ile ilgili Meclis’te söz aldığını ve bu yasanın çoğunluk olmayan milletler ve dolayısıyla Türkler için hassas bir konu olduğunu kaydeden İlyas, yasanın Avrupa Birliği (AB) bayrağıyla girdiği için Meclis’ten hızlı bir şekilde geçeceğini belirtti.

Yasanın birçok boşluğunun olduğunun altını çizen İlyas, “Gereken çalışmalar yapıldı, gereken incelemeler yapıldı, danışıldı ve yasanın bu şekliyle Kuzey Makedonya’da yaşayan ve %20’nin altında olan diğer milletler için sıkıntı yaratabileceğini düşündük ve bu yasa üzerine çok hassasiyetler üzerinde duracağız.” ifadelerini kullandı.

Hükümet içinde yer almalarına rağmen yasayı bu şekliyle desteklemeyeceklerini belirten İlyas, “Yasa içerisinde hakça temsil ilkesine yer verilmediğini gördüğümüz için biz bu konuda gereken açıklamaları, gereken hazırlıkları yaptık.

Öncelikle Devlet İstatistik Kurumu ile görüşeceğiz. Bugün çok kısa olsa bile adalet bakanı ve daha uzun adalet bakanı yardımcısı ile görüştük.” dedi.

– “Burada üzerinde durduğumuz esas mesele hakça temsil ilkesidir

Adalet Bakanı, Adalet Bakan Yardımcısı ve Devlet İstatistik Kurumu Müdürü gibi kurum temsilcileriyle görüştüklerini ve görüşeceklerini ifade eden İlyas, “Bu konuda kendilerinin yaklaşımına bakarak ikinci adım olarak komisyonlarda gerektiği takdirde ki değiştirgeler hazır biz değiştirgelerle yasanın yazı anlamında değişikliğe uğramasını ve rahatsızlığımızın bir nebze geçirilmesini deneyeceğiz. Orada gereken bütün açıklamaları yapacağız, açıklanmayacak bir mesele yok. Burada üzerinde durduğumuz esas mesele hakça temsil ilkesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet İstatistik Kurumu’nun belirlediği en yüksek organ olan İstatistik Konseyi’nin ayrı bir yasayla düzenlendiğine dikkati çeken İlyas, “O konseyi düzenleyen yasayı da göz önünde bulundurursak burada meclisin inisiyatif kullanması gerekecek ve hakça temsilin uygulanması gerekecek.” ifadelerini kullandı.

En hassas noktanın saymanlar olduğunu vurgulayan İlyas, “Kesinlikle saymanlarda hakça temsil ilkesi uygulanması gerekiyor. Çünkü elektronik olarak yapılması istenilen bu sürecin ana dilde yapılacaktır ve şüphesiz ki ana dilde yapılacaksa saymanın Türk olması gerekiyor. Bunu sağlamak için ve bu sürecin şeffaf olması açısından, güvenilir olması açısından saymanlar konusuna özellikle dikkat edeceğiz. Eğer ki bu ilkeler sağlanırsa o zaman yasada belli bir düzeltme yapmış olduğumuzu sayacağız kendimizi.” şeklinde konuştu.

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas’ın Meclis’teki odasından bir kare

– “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bizim hak ve hukukumuzu belirleyecek bir sayım olacak”

Bu konuda sadece kendisinin fikir beyan ettiğini ve diğer Türk milletvekili ile diğer milletlerin milletvekillerinin sessizliğinden şikayetçi olan İlyas, “Bundan sonraki süreç ne ise halkımıza zaman zaman bildireceğiz, halkımızla paylaşacağız ve şüphesiz ki geniş bir tabana yaymamız gerekecek. Buraya sivil toplum teşkilatlarını, akademisyenleri, siyasetle, istatistikle uğraşan hukukçuların, Türklerin değişik kurumlarının, şahısların katılmasını davet ediyoruz. Bu önümüzdeki 10 yıl içerisinde bizim hak ve hukukumuzu belirleyecek bir sayım olacak.” değerlendirmesinde bulundu

TDP milletvekili Beycan İlyas, Nüfus Sayımı yasası için muhalefetten destek gelmemesi ve kendi oyuna lüzum olması halinde bu yasaya karşı oy kullanıp kullanmayacağına yönelik soruya, “Şüphesiz. Bu şeklini zaten biz kabul etmediğimiz için bizim için uygun olmadığı için değiştirgeleri o açıdan hazırladık ve o açıdan sunacağız. Biz o değiştirgeleri savunacağız. Onlar kabul görmezse ve yasada anlamlı bir değişiklik olmazsa bizim bu yasayı kabul etmemiz tabi ki söz konusu olamaz.” yanıtını verdi.

“Söz konusu çok önemli milli konuda önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz ve ülkedeki diğer Türk siyasi partilerle ve kurumlarla iş birliğiniz olacak mı” sorusunu da yanıtlayan İlyas, konu üzerinde çok çalıştıklarını ve öncelikle bu konuyu Meclis’te takip edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Bundan sonraki süreçte şüphesiz ki bütün tarafların, bununla ilgilenen bütün tarafların bu işin içinde olması gerektiğini biliyoruz. Tabi ki bunu kamuoyuyla açık olan toplantılarla görüşeceğiz. Haklarımızı korumak açısından milli mensubiyetimize ağırlık vermemiz açısından. Halkımızı birçok konuda uyarmamız açısından biz gereken bütün demokratik haklarımızı kullanacağız.”

“Makedonya’da yaşayan Türk milleti olarak bu konunun üstünden geleceğiz”

Konuyla ilgili gazetecilere de büyük görevin düştüğünü kaydeden İlyas, “Hep birlikte İnşallah Makedonya’da yaşayan Türk milleti olarak bu konunun üstünden geleceğiz. Çünkü bu geleceğimizi belirleyen bir konu olacağı için esas görevlerimizden biri budur. Eminim halkımız da bu konuda zaten milli duyguları yüksek olan Makedonya’daki Türk halkı da bu konuya hassasiyetle yaklaşacaktır ve İnşallah hep birlikte bu nüfus sayımını neyse gerçek o şekliyle geçmesi konusunda azami gayret göstereceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

Milli Savunma Bakanlığı Akar: Yunanistan Türkiye ile görüşmek yerine başka kapılardan medet umuyor

Sonraki Haber

İkinci kez düzenlenen “Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri” sahiplerini buldu