TDP heyetinden MATÜSİTEB’e ziyaret

Türk Demokratik Partisi (TDP) heyeti MATÜSİTEB’i ziyaret etti.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, Gençlik Kolları Başkanı Sait Aleivi ve TDP MKYK Üyesi Zülfikar Zeynula ile birlikte Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ziyaret etti. Görüşmede ülkedeki güncel konuların yanı sıra dün Kalkandelen’de Türk bayrağına gerçekleşen çirkin saldırı da konuşuldu.

Görüşmeyle ilgili MATÜSİTEB tarafından yapılan açıklamada, “Makedonya Türklerinin mevcut sorunları, özelde de Kalkandelen şehrimizde şanlı bayrağımızın maruz kaldığı çirkin saldırı, FETÖ ile mücadele meselesi, Makedonya’da gündem olan Diller Yasası, Yunanistan ile isim sorunu, ülkemizde yapılması planlanan nüfus sayımı ve Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Makedonya ziyareti hazırlıkları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca TDP’nin Hükümete girmesi süreci de değerlendirildi. Görüşmede Makedonya Türklerinin milli meselelerde ortak hareket edilmesi hususunda fikir birliğine varıldı” ifadelerine yer verildi.

“Türk-Arnavut kardeşliğinin sekteye uğramasını, zarar verilmesine izin vermeyeceğiz”

Görüşmenin ardından TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, dün yaşanan bayrak saldırısına ilişkin, “Bayrak bizim için namustur, bizim için bir gururdur. Yaşanılan olaydan dolayı şiddetli kınama yazımızı kamuoyuyla paylaştık. Bugün aynı mesajı yenilemekteyim. Hassasiyetlerimizi bellidir. Özellikle Makedonya’da yaşayan Türk toplumu olarak hem bayrak konusunda hem de dini değerlerimiz konusunda hassasiyetimiz bellidir. Bu provokasyonu yapan, bu vahim eylemi yapanları kınıyorum. İnşallah adalet tecelli eder ve bu kişiler en kısa zamanda yakalanır” şeklinde konuştu.

Siyasi oluşum olarak ellerinden geldiği kadarıyla bu süreçte yardımcı olacaklarını söyleyen İlyas, “Gerekli irtibatları yaptık, bundan sonra bu konunun takipçisiyiz. Böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz ve engellemeye çalışacağız. Özellikle çok kültürlü, çok dinli olan bu toplumun böyle provokasyonla bölünmesini Türk-Arnavut kardeşliğinin sekteye uğramasını, zarar verilmesine izin vermeyeceğiz. Biz siyasi oluşum olarak bundan sonraki süreci yakından takip edeceğiz ve birdaha olmaması için gerekn bütün önlemleri alacağız” ifadelerini kullandı.

“Bayrak bir milletin namusu, şerefi ve haysiyetidir”

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ise, Kalkandelen şehrinde Türk bayrağımızın maruz kaldığı çirkin saldırıyı esefle kınadığını belirtirken, “Milli değerlere yapılan bu tür provokatif saldırıların Türk-Arnavut toplumları arasında asırlardır süre gelen kardeşlik ilişkilerini zedelemeyeceğine dair inancımız tamdır. Şanlı bayrağımıza yönelik gerçekleştirilen bu tarif edilemez çirkin saldırının failinin mümkün olan en kısa zamanda yakalanıp gerektiği cezayı almasının takipçisi olacağız. Bilinmelidir ki bayrak bir milletin namusu, şerefi ve haysiyetidir. Kişi veya küçük bir grup tarafından yapılan bu çirkin eylem üzerinden prim yapmaya çalışanların başarıya ulaşamayacaklarını ifade etmek isteriz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Görüşmede MATÜSİTEB Genel Sekreteri Mennan Yonuz ve Yönetim Kurulu üyesi Halil Abdullah hazır bulundu.

Read Previous

“Balkanların istikrarı ve güvenliği aslında Avrupa’nın güvenliğidir”

Read Next

Bulgaristan’da 41 bin öğrenciye yaklaşık 27 milyonu leva burs verildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *