Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Kuzey Makedonya’da dün akşam itibariyle sona eren nüfus sayımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas tarafından yapılan açıklamada, nüfus sayımı sürecini yasalaşma döneminden itibaren son derece dikkatle ve özenle takip ettiklerini ve katkı vermeye gayret ettiklerini söyledi.

Her platformda nüfus sayımının partiler üstü bir mesele olarak gördüklerini açıkça beyan ettiklerini ifade eden İlyas, “Geleceğimiz için hayati öneme sahip Nüfus sayımı sürecinin önemini, değerini ve etkilerini yılmadan tekrarladık. Sürecin sona ermesinin hemen akabinde Devlet İstatistik Kurumu müdürünün süreci başarılı olarak nitelendirmesi çok erken yapılmış bir açıklamadır.” denildi.

Açıkllamada, “Yangından mal kaçırırmışçasına sonuçlarını görmeden bir süreci başarılı olarak lanse etmek ne kadar doğru? Hele hele yasadaki boşlukların, sayman ve eğitmen seçimindeki eksikliklerin, yazılımdaki tercüme sorunlarının ve eksikliklerinin, sahadaki baskı ve oyunların ve birçok vatandaşımızın sayılmadığının çoğu kişiler tarafından dile getirildiği bir durumda böyle bir açıklamada bulunmanın manası nedir? Tüm süreç boyunca sahada ve uygulamadaki eksiklikler konusunda birçok defa rahatsızlıklarımızı dile getirmemize rağmen yeterince önlem alınmayışının sebep ve amaçlarını sorgulamaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Makedonyadaki tüm Türk siyasi partileri ve sivil toplum teşkilatlarının bu süreçte ortak bir tavır ve tutum takınması ihtiyacını bir kez daha hatırlatmak isterim denilen açıklamada, “Sayım sonuçlarının hiçbir şüphe ve manipülasyona yol açmayacak şekilde açıklanmasını umut ediyorum. Bu tarihi süreçte aktif bir şekilde çalışmış olan tüm Sayman ve Eğitmen kardeşlerimi selamlıyor, kendilerine saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum.” denildi.

Önceki Haber

Bosna Hersekli ihtiyaç sahiplerinin “Zilha teyze”si hayatını kaybetti

Sonraki Haber

Hafta sonu güneşli hava bekleniyor