TDP: Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri aynı tarihte gerçekleşmeli

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi (TDP) tarafından ülkedeki güncel gelişmelerle ilgili basın bildirisi yayınlandı.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada, ‘’“2024 Cumhurbaşkanlığı” ve “2024 Parlamento Seçimleri” aynı tarihte gerçekleşmelidir.’’ denildi.

TDP’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

‘’Son dönemde gündemi oldukça meşgul eden “2024 Cumhurbaşkanlığı” ve “2024 Parlamento Seçimleri” tarihleri ile ilgili yaşanan tartışmalar ve görüş farklılıkları ülkemizin halini özetler niteliktedir. Gerek hükümet, gerekse muhalefet kanadındaki daha büyük siyasi partilerin büyük fotoğrafı görmekten ziyade, küçük hesaplar peşinde koşmalarının bedelini malesef ki yine halkımız ödeyecektir.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı seçiminin en geç Nisan 2024 yılında, Parlamento Seçimlerinin de en geç Temmuz 2024 yılında gerçekleşmesi gerekmektedir. Ve yine bilindiği üzere bir seçim sürecinin maliyeti milyonlarca euroyu aşmaktadır. Daha korona salgınının etkilerini atlatamadan, hemen ardından gelen enerji krizi ve bugün enflasyon sorunuyla mücadele ortamında iki ayrı seçim gerçekleştirip fazladan gereksiz harcama lüksüne hiç kimse sahip değildir. Bu yüzdendir ki Türk Demokratik Partisi olarak her iki seçimin aynı tarihte yapılması gerekliliğini vurgulamak isteriz.

Mevcut seçim modeli ve yürürlükte olan seçim kanununun büyük siyasi partilerin lehine olduğu aşikardır. TDP olarak uzun yıllardır vermiş olduğumuz “Barajsız Tek Seçim Birimi” mücadelemiz yine büyük siyasi partilerin görmemezliği ve girişimleri ile darbe yemiş ve sürekli bastırılmıştır. Haksız ve bu dayatmacı anlayışın yıllardır hüküm sürmesi ile ülkemizin demokratikleşme ve adil temsiliyet anlamında geldiği nokta hepimizin malumudur. Sürekli olarak Avrupa Birliği değerlerinden bahseden ve bunların kaçınılmaz olduğunu dile getiren siyasi partilerin, ülkemizde sayıca az olan halklara ve onların siyasi temsilcilerine kulak vermesi ise bu ülkeyi daha huzurlu ve yaşanabilir bir yere dönüştürecektir.

2024 yılında gerçekleşecek olan seçimlerin sonucu ne olursa olsun yürütme yetkisini elde edecek olanların daha huzurlu ve yüksek refah seviyesine sahip bir ülke için yapacakları ilk iş adil ve eşitlikçi bir seçim yasası hazırlamak be yürürlüğe koymak olmalıdır.

Türk Demokratik Partisi olarak bu uğurdaki mücadelemizi yılmadan sürdürmekte kararlıyız. Mücadelemizi haklı bulan ve daha güzel bir ülkede yaşamayı hak ettiklerinin farkında olan diğer siyasi partileri de bu mücadelemizde yanımızda görmek için sabırsızlanıyoruz.’’

Read Previous

İsrail’in saldırılarında Gazze’de 5 binden fazla çocuk öldürüldü

Read Next

Göztepe, Sırp teknik direktör Kokovic ile yollar ayrıldı