Türk Demokratik Partisi (TDP) 10. Olağan Kurultayı’nı başkent Üsküp’te düzenliyor.

Tarık EMİN / TİMEBALKAN

Üsküp’teki Yane Sandanski Spor Merkezi’nde düzenlenen TDP’nin 10. Olağan Genel Kurultayı’na, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, AK Parti Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Tuğba Işık Ercan, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, SDSM Genel Başkan Vekili Sanya Lukarevska, VMRO DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Vlado Misajlovski, BDİ milletvekili Arber Ademi, Alternativa Genel Başkanı ve milletvekili Afrim Gashi, Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, SDA Sancak milletvekili Enis İmamoviç, milletvekilleri, parti üyeleri ve davetliler katıldı.

TDP Seçim Divanı başkanlığı görevine Yusuf Hasani, divan üyeliğine ise Şasine Kasami, Sait Aleivi Muzaffer Süleyman ve Emin Cunka seçildi.

TDP Genel Başkanı ve Kurultay’daki tek başkan adayı olan Beycan İlyas basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TDP’nin 10. Olağan Kurultayı’nı yapmanın şerefini ve onurunu yaşadıklarını söyledi.

TDP Başkanı olarak ülkenin dört tarafından teşrif eden delegeler arasında bulunmaktan onur duyduğunu ve değişik duygular içerisinde olduğunu kaydeden İlyas, “Yurtdışından katılan birçok misafirimiz olacak, katılamayıp da kendi mesajlarını bizlere ulaştıran çok değerli büyüklerimiz var, bunların içerisinde sizler de görme imkanınız olacak 330 tane delegenin katıldığı dile kolay. Makedonya’nın her partisinde olmayan 10. Kurultayı yapmaktayız. Hazırlıklarımız tamam, inşallah kurultayımız hem ülkemize hem de halkımıza hayırlara vesile olur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurultay vesilesiyle gönderdiği tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Genel Başkan, partinizin 10. Olağan Kurultayının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Ortak tarihten kaynaklanan, köklü dostluk ve kardeşliğe dayalı ikili ilişkilerimizin bulunduğu Kuzey Makedonya’yla aramızda nadide bir köprü olan siz değerli soydaşlarımızın hem iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi hem Türk toplumun hak ve özgürlükleri ile refahı için verdiğiniz hizmetler büyük değer taşımaktadır. Kuzey Makedonya’nın çok kültürlü yapısına yaptığınız katkılar da takdire şayandır.

Kuzey Makedonya Türk toplumunun birlik ve beraberliğini güçlendirerek önümüzdeki dönemde de Türkiye-Kuzey Makedonya dostluğuna katkılarını sürdüreceğine inancım tamdır. Kurultayınızın bu yöndeki çalışmalara vesile olmasını temenni ediyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”

Kurultay’da TDP’nin faaliyetleri ile ilgili bir video izlendi ve farklı sebeplerden dolayı kurultaya katılım sağlayamayan kişilerin mesajları okundu.

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 249 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

KGO Projesi’nde “Geleceğin Teknolojisi: Akıllı Sistemler” semineri düzenlendi