TBMM Milletvekilleri Kırcaali’yi Ziyaret Etti

Bulgaristan Halk Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Hamit Hamit’in daveti üzerine Bulgaristan’ı ziyarette bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu üyeleri bugün Kırcaali’yi ziyaret ettiler.

Heyet şehir merkezinde Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekilleri tarafından karşılandı. Belediye’de yapılan görüşmede T.C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murad ve Kırcaali İlinden Belediye Başkanları yer aldı.

Görüşmenin ardından TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç ve Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis basına açıklamada bulundular.

Başkan Azis ziyaretlerinden dolayı TBMM  İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç’e ve Bulgaristan Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Hamit Hamit’e ve heyet üyelerine teşekkürlerini sundu. Başkan Azis yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: “TBMM üyelerine Kırcaali’nin ekonomi, sosyal, siyasi durumu ve bölgenin güvenliği hakkında bilgi sunduk. Bir kez daha Türkiye ile Bulgaristan ilişkilerinin son yılların en yüksek seviyesinde olduğuna hemfikir olduk. Bu ilişkiler Türkiye’den buraya yatırımların artmasına sebep olduğunu ve halkımıza iş sağlandığını belerttik. Bizim arzumun iki ülkenin iyi komşuluk ve dostane ilişkilerinin daha da gelişmesi ve yatırımların da artması yönündedir.”

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç basına yaptığı açıklamasında: “Öncelikle göstermiş olduğunuz yakın ilgi için çok teşekkür ediyorum.  Bu gezimizin mimarı olan Bulgaristan Halk Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Sayın Hamit Hamit’e teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Kırcaali’nin değerli milletvekilleri ve Kırcaali Belediye Başkanı’na da bizlere göstermiş olduğu ilgiden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bulgaristan ile Türkiye ortak sınırları olan iki komşu ülkedir. Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ikinci büyük çalışan sınır kapısı burada bulunmaktadır. İki ülke arasında olduğu gibi Avrupa Birliği’nin karayolu ile yapılan tedarikinin büyük bölümü bu kapılardan karşılanıyor. Son dönemde yeni sorun olarak düzensiz göç dalgası hem Türkiye’yi, hem Bulgaristan’ı, hem Avrupa’yı rahatsız etmektedir. Suç örgütleri ile mücadele, terörle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele iki ülkenin beraber çalışmalarını zorunlu kılmaktadır. Bütün bunları çok iyi gören Türkiye, özellikle komşusu Bulgaristan ile ikili ilişkiler kurarak, hem sorunların üstesinden gelmeyi, hem ekonomi ilişkileri geliştirmeyi arzu etmektedir. Bulgaristan tarafının da son zamanda buna pozitif yaklaşmasıyla iyi sonuçlar almaya başladık. Biz kimlikle Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaret etmelerine izin verdik. 2020 yılı sonuna kadar 2 milyon 600 bin Bulgaristan vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Yine halklarımızın çok ihtiyacı olan ekonomi alanındaki iş birliğimiz de iyi gelişmektedir. Ticaret hacmimiz geçen yıl 7 milyar Avro’ya ulaştı. Bu iki taraf insanının refahı demek, iki tarafın insanı için ekmek demek. Yine iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından başlatılan ve daha sonra meclis başkanları ve içişleri komisyonu üyeleri ile yapılan görüşmeler iki ülkenin dostluk ilişkilerinin daha yükseklere ulaşmasına neden oldu. Yine biliyorsunuz Ukrayna- Rusya Savaşı sonucu Avrupa Birliği ülkeleri gaz ihtiyaçlarını gidermede çok büyük sıkıntıya düştüler. Türkiye Bulgaristan ile 13 yıl sürecek olan bir gaz tedariki anlaşması yaptı. Bu demektir ki, Türkiye halkıyla Bulgaristan halkı gaz problemi hiçbir zaman yaşamayacak. Yine buna paralel olarak iş dünyası da Kırcaali‘den başlamak üzere Bulgaristan’ın çeşitli yerlerinde yatırımlar için arayış içindedir.

 Bu söylediklerimin yanı sıra Bulgaristan tarafının bir endişesi var, oda düzensiz göç olayı. Bununla ilgili Sofya’da çok yararlı görüşmelerimiz oldu. Türkiye 4 milyon göçmeni misafir eden bir ülke. Göç’ten en çok etkilenen ülkedir. Bunun için komşularımızın da bu göç olayından zarar görmemesi için her çeşit tedbiri aldık. Sınırlarda polisimizi, askerimiz, teknik donanımları artırarak çeşitli önlemler aldık. Sınırlarımızdan kaçak göçmenlerin geçmesini büyük ölçüde engelledik. Bizim buradaki mücadelemiz sadece Bulgaristan ve Türkiye için değil, Avrupa Birliği’nin de bu göçten en az zarar görmesi için alınan bir karardır.  Onun için Sofya’da da söyledim, Avrupa Birliği eleştirmekten ziyade sorunu görüp Türkiye ile Bulgaristan’a destek çıkması gerekiyor. Çünkü bu çok zor bir mücadele ve ülkelerin bu konuda beraber çalışmaları gerekiyor. Şunu çok açık ifade ediyorum. Son yıllarda iki devlet arasında, iki hükümet arasında, halklarımızı memnun edecek, onların refahına katkı sağlayacak gelişmeler devam ediyor ve devam edecek. Bu güzel uygulamalar ile ilgili iki örnek vermek istiyorum. Türkiye – Bulgaristan sınırında geçen yıl maalesef bir Bulgar polisi bir Türk vatandaşı tarafından öldürülmüştü. Bu şahsi olaydan hemen sonra yakaladık. Bulgaristan Başsavcılığı ile birlikte bu şahsı yargılamaya başladık. Bu bir terör saldırısı değildir, bir suç örgütü üyesi saldırısı değildir. Bu sadece bir şahsin, bir hırsızın saldırsaydı. Polisi’n ailesinin acısını paylaşıyoruz. Ayrıca Türkiye devleti olarak polisin ailesine maddi ve manevi her çeşit yardımı da sağlamış bulunmaktayız. Sofya’da başta içişleri Bakanlığı ve içişleri komisyonu başkanı bizlere bu konuda teşekkürlerini sundular. Yine son dönemde bizi memnun eden bir olay Bulgaristan İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. İstiklal Caddesi’nde yapılan o terör saldırısı ile ilgili orada yer alan failleri Bulgaristan’da yakalayıp bize iade etti. Zaman birlikte çalışma zamanıdır. Zaman barışı, dostluğu, ticareti geliştirme zamanıdır. Halklarımızın ihtiyacı budur. Eğer siz düşmanlığı üretmek, çoğaltmak isterseniz bunun için çok malzeme bulursunuz, ama buna gerek yok. Bizler barışın değirmenine su taşımamız gerekiyor. Hep beraber barış için çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Heyet, daha sonra Kırcaali Bölge Müftülüğü’nü, Yeni Cami’yi ve Merkez Cami’yi de ziyaret etti.

Değerli misafirleri Kircaal’Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ekibi ile birlikte karşıladı, kendilerine müftülüğün faaliyetleri ve ilerleyen zamanlarda yapılacak projeler hakkında bilgi verdi.

Daha sonra heyete Yeni Camiyi gezdirdi. İnşaatı hakkında bilgi verdi ve yapılışı için yardım edenlere, desteklerini esirgemeyenlere şahsı ve Kırcaali halkı adına kalbi teşekkürlerini arz etti.

Bundan sonra heyet merkez Cami’yi de ziyaret ederek  Gazi Kırca Ali’nin türbesi başında dua etti.

TBMM heyetinin Kırcaali ziyareti Üreticiler Pazarı ve Kırcaali Merkez Kilise ziyaretleriyle son buldu.

Kırcaalihaber

Read Previous

İsveçli profesörden Türk öğrenciye “NATO” bahaneli ayrımcılık

Read Next

“Kızılelma seri üretime başladıktan sonra F-16’nın taşıdığı bombayı taşıyacak”