TBMM Başkanı Kurtulmuş, Batı Trakya Türkleri ile bir araya geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu şubesini ziyaret etti. 

Program konuşan Başkan Kurtulmuş, “Gazze’nin işgal altında olduğu günden beri neredeysen dünyanın birçok başkentinde sokaklara çıkan dini bizim dinimizden değil, rengi bizim rengimizden değil. Ama hakkın ve hakikatin söylemek için zalime dur demek için sokaklara çıkan bir insanlık cephesi vardır.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi’ni ziyaret etti. 

Dernek ziyaretine TBMM Başkanı’nın yanısıra, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, İstanbul Milletvekili Mustafa DEMİR, Ak Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Selami DELİBALTA, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan KÜÇÜK, Genel Sekreter Besim İSMAİLBAŞA, BTTDD Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih HACIBEDEL, İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Mehmet GENÇOĞLU, Batı Trakya Eğitim Araştırma ve Cami Vakfı Başkanı Hasan ŞAHİN, Ak Parti Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi Hakan GÜLER, BTTDD Kadın Kolları Başkanı Nalan HACIİMAM da yer aldı

KURTULMUŞ: “Birçok yerde insanlar Türkiye’nin nasıl hareket edeceğine bakıyor”

Programda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, “Biz sadece 790 bin kilometrekareden sınırları olan ve 85 milyon yurttaşı olan bir millet değiliz. Bunun çok ötesinde millet varlığı tabiri için kullanıyorum. Sınırlarımız ötesinde başta batı Trakya olmak üzere dünyanın dört bir tarafından bizim soydaşlarımız vardır. Aynı ırk, kültürden insanlar vardır. Bu birinci halkadır. Geniş bir coğrafyada millet varlığımızın bir parçasıdır. İkinci halka işe bizimle aynı inanca, medeniyete, geçmişe sahip olan dünyanın dört bir tarafından bu geçmişe sahip olma ötesinden bugünde Türkiye’nin gözünün içine bakan yüz milyonlarca insan vardır. Üçüncü halka ise yeryüzünde haktan, hakikatten yana mazlumdan yana, zalimin karşısından olan çok büyük bir kitle vardır. Gazze’nin işgal altında olduğu günden beri neredeysen dünyanın birçok başkentinde sokaklara çıkan dini bizim dinimizden değil, rengi bizim rengimizden değil. Ama hakkın ve hakikatin söylemek için zalime dur demek için sokaklara çıkan bir insanlık cephesi vardır. Onlarda bizim tabiri caizse geniş anlamda insanlık cephesinin parçası olan dostlarımızdır. Nasıl yol yürüyeceğine dikkatte takip ettiği ülke Türkiye’dir. Birçok yerde insanlar Türkiye’nin nasıl hareket edeceğine bakıyor” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI ARISOY

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Şimdi burayı 1 Aralık 2022 temelini attık. 1 Aralık 2023’te açtık. Buranın hikayesini hepimiz biliyoruz. Bizim dönemimiz de AK Parti İBB döneminde ihalesi yapılmıştı. Biz onaylayıp işin başlamış, beklerken Haziran 2019 iptal edilmişti. En son şimdiki formülle burayı hayata geçirmek nasip oldu. Burası Zeytinburnu’n yoğun ticaret yerlerinden birisi. Telsiz mahallenin tam ortasında yerin altına 350 araçlık otopark yapmak nasip oldu” dedi.

BATI TRAKYA TÜRKLERİ İLE ÖZEL GÖRÜŞME

BTTDD Zeytinburnu Şubesi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, TBMM Başkanı Kurtulmuş ile Batı Trakya Türkleri dernek yöneticilerinin özel bir toplantıda görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, “Gecenin sonunda Meclis Başkanımız ile yapılan özel bir Toplantıda, Batı Trakya ile ilgili istişareler ve Hemşehrilerimizin Türkiyede yaşadığı Uzun dönem İkamet ,Yerleşim yeri kaydı, Genel Sağlık sisteminde yaşanan sorunlar, Çalışma İzinlerindeki aksaklıklar ve daha bir çok konu hakkında kalıcı çözümler için Batı Trakya Türklerinin yabancı uyruklu gibi değil Türk vatandaşları gibi haklara kavuşması için yasal düzenleme yapılması hususunda mutabık kalınmıştır. Bu mutabakatın gerçekleşmesi için gerekli çalışmaların Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.” şeklindeki ifadelere yer verildi.

Program sonunda Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve TBMM Başkanı Kurtulmuş’a hediye takdimi yapıldı.

milletgazetesi.gr

Read Previous

K. Makedonya, Antalya’da Moldova ile berabere kaldı

Read Next

Dünya Müslüman Alimler Birliği: Moskova’daki terör saldırısının İslam’la alakası yok