Tayani, Romanya ve Bulgaristan’ın yılın ortasına kadar Schengen’e girmesini umuyor

Bükreş’te Atheneum Konser Salonunda düzenlenen törenle Romanya, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Avusturya’dan devraldı. Devir teslim töreninde yaptığı konuşmada Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tayani, Romanya ve Bulgaristan’ın Romanya Başkanlığı döneminde Schengen Bölgesine kabul edileceği yönündeki umudunu dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılması gerektiğini belirtti.

Juncker,“ Romanya’nın yeri Schengen’de. Avrupa Parlamentosu’nda Romanya’nın Schengen Bölgesi’nin bir parçası olma fikrini savundum ve bu fikre bağlı kalmaya devam ediyorum. Romanya, Schengen’in bir parçası olmalı” dedi.

Geçtiğimiz Aralık ayında Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerinin Bulgaristan ve Romanya’nın sınır kontrolü yapılmayan Schengen Bölgesi’ne en kısa sürede katılmalarına izin vermesi gerektiğinde ısrar etti. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, ilk önce iç deniz ve hava sınırlarındaki kontrollerin kaldırılması, ardından da iç kara sınırlarındaki kontrollerin kaldırılması olmak üzere iki aşamalı yaklaşımın bazı riskler doğurabileceğini ve gelecekte Schengen Bölgesi’nin genişlemesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini vurguladılar. Bundan dolayı onlar, kararın tek bir yasal işlem şeklinde alınması gerektiğini düşünüyorlar.

 

Kircaalihaber.com

Read Previous

Osmanlı’dan günümüze kış aylarının ısıtan lezzeti

Read Next

Yunanistan’da şüpheli toz paniği

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *