“Tavsiye kararı uzun yolun ilk adımı”

Makedonya Meclisi’nde konuşan Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Birliği Komisyonu’nun müzakerelere başlama tavsiye kararını uzun yolun ilk adımı olarak değerlendirdi.

Makedonya Meclisi’nde konuşan Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesi, Hükümetin çabalarının yanı sıra muhalefetin işbirliğinin bir sonucudur” dedi.

Milletvekillerine hitap eden AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, “Sizler vatandaşlarınızın geleceği için sorumluluğu paylaşıyorsunuz. Hükümetin muhalefetin genel katılımı için alan açmasına karşı sorumluluğu vardır ve muhalefet tüm bu çalışmalara katılma sorumluluğuna sahiptir. Ülkenizin ulusal çıkarlarını ve önceliklerini belirleme sorumluluğunuz var, ulusal öncelikleri elde etmek için kurumlarda işbirliği yapmak için ortak sorumluluk sahibi olmalısnız” ifadelerini kullandı.

Makedonya’nın olması gerektiği gibi AB yolunda olduğunu belirten Mogherini, “Burada neler olduğunu, geçen sene bu mecliste ne yaşandığını ve bugün gelinen noktayı kıyasladığımda uzun bir yol aldığınızı söyleyebilirim. Yola dönmeniz olumlu bir şey. Karşı karşıya kaldığınız çok kötü siyasal ve kurumsal krizleri aştınız. Tavsiye ülkedeki herkes için büyük bir başarıdır ve her şeyden önce bu ülkenin her vatandaşının belirlenmesi sayesinde elde edilen bir başarıdır” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Meclis’teki konuşmasına ABD Büyükelçisi Jess Bailey’in yanı sıra çok sayıda yabancı ülke diplomatı da katıldı.

Meclis Başkanı Talat Caferi’nin resmi ziyaret için Türkiye olmasından dolayı oturumu Başkan Yardımcısı Goran Misovski yönetti.

Read Previous

Bulgaristan’da yaklaşık 33 bin kişinin aylık maaşı 5000 leva üzerinde

Read Next

Dedelerinin savaştığı topraklarda buluştular

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *