Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, TAV Makedonya yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi ve TAV Makedonya Genel Müdürü Alper Ersoy toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Ekonomi Bakanı Bekteşi, TAV Makedonya tarafından inşa edilmesi planlanan İştip’teki kargo havalimanının inşasının ekonomik olarak gerekçelendirilmediğini vurgulayarak TAV tarafından havalimanı için ayrılan 50 milyon euroluk fonunun kamu yararı projelerine aktarılacağını söyledi.

Ülke genelindeki tüm belediyelerin söz konusu bedel için projeler sunduğunu kaydeden Bekteşi, Hükümet olarak bu projeleri değerlendireceklerini ve gerçekleştirme dinamiklerine göre TAV yönetimine ileteceklerini söyledi.

Bekteşi, paranın vatandaşların aldığı hizmetleri iyileştirmek için kanalizasyon, su temini sistemleri, anaokulları, okullar ve belediye binaları gibi kamu yararına olan projelere yönlendirileceğini sözlerine ekledi.

TAV Makedonya Genel Müdürü Ersoy da Bakan Bekteşi ile bugünkü görüşmede, İştip’teki kargo havalimanının inşası için tasarlanan fonların yeniden yönlendirilmesine ilişkin hukuki hususların ele alındığını kaydetti.

Koronavirüs salgınından dolayı TAV Makedonya’nın karşı karşıya olduğu ekonomik sonuçlar konusunda hükümetten herhangi bir yardım talep edip etmediklerine yönelik soruya yanıt veren Ersoya, “Havacılığın pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğunu belirterek, “Gerçek şu ki, havalimanları kapalı, yani o sırada gelir yok. Bu dönemde gelirlerin önemli ölçüde düştüğünü belirtmeliyiz. Bu konuyla ilgili olarak Hükümete talepte bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi bugünkü basın toplantısında, “TAV Makedonya” Genel Müdürü Alper Ersoy’un önümüzdeki ay Kuzey Makedonya’dan ayrılacağını söyledi.

Önceki Haber

Bakan yardımcıları yarın seçilecek

Sonraki Haber

Adalet Bakanı Gül, Yunan mevkidaşı Tsiaras’a mektup gönderdi