Tartışmalı Medya Reformu, Seçimlerin 24 Nisan’da Yapılmasında En Büyük Engel

Anlaşmanın en zor konularından birini medya alanında yapılacak düzenlemeler oluşturuyor.  Bu konunun aşılması için Başbakan Emil Dimitriev medya dernekleri temsicileri ile bir araya geldi.

Görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada Başbakan Emil Dimitriev müzakerelerin yapıcı geçtiğini ve iyi öneriler yapıldığını vurguladı. Yine de hükümetin mevcut yasanın kalmasından yana olduğunu vurguladı.

Emil Dimitriev, “Hükümet olarak Avrupa Birliği’nin yardımı ile hazırlanan mevcut yasanın iyi olduğunu düşünüyoruz. Eğer yeni bir yasaya ihtiyaç olduğu kararı alınırsa, o zaman AB üyesi ülkesinin herhangi bir yasasının kabul edilmesini öneriyoruz.”dedi.

Medya dernekleri arasında farklı tutum

En çok üyesi olan Makedonya Gazeteciler Derneği eski yasaya karşı çıkarak Peter Van Haute’nin önerisinin kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.

Dernek Başkanı Naser Selmani, “Arabulucu Peter Van Heute’nin Makedonya Radyo Televizyonu önerisinin kabul edilmesini istedik. Radyo Televizyon Kurulu’nun yeniden yapılanması ve MRT’nin finansmanı konusundaki önerileri dikkate alınmalı. Bize göre Medya Ajansı, sansür yapan bir kurum değil, profesyonel bir kurum olmalı” şeklinde konuştu.

Hükümete yakın ve Makedonya Gazeteciler Derneği’ne paralel bir dernek olarak kurulan Makedonya Gazeteciler Birliği ise Van Haute’nin teklifinin kabul edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Dernek Başkanı Slagana Dimişkova, “Peter Van Heute’nin önerisi ‘küçük incelikler’ dışında Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin tutumları ile aynı” dedi.

Hükümete yakın medyalar sadece Zoran Zaev ve Makedonya Gazeteciler Birliği’nin yeni yasa istediğini belirterek mevcut yasa ile adil ve demokratik seçimlerin yapılabileceğini savunuyorlar.

 

TIMEBALKAN

Read Previous

Zaev: 19 Şubat’a Kadar Medya Sorununun Çözülmesi Gerekiyor

Read Next

İyilik Daima Kazanır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *