Taravari: Cumhurbaşkanı artık halk tarafından değil, Meclis’te seçilmeli

Kuzey Makedonya’da Arnavut muhalefetinin cumhurbaşkanı adayı olan Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Arnavut İttifak partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Dr. Arben Taravari’nin Kalkandelen’de olağanüstü bir basın toplantısı düzenledi.

Taravari, ülkede yaklaşan cumhurbaşkanı seçimleri için iki hedefin olduğuna dikkat çekerek, gelecekte cumhurbaşkanı seçiminin Meclis’te yapılması gerektiğine inandığını söyledi.

Bu yarışa daha büyük hedeflerle girdiğini ve kendisinin ve ortaklarımın hedeflerinin iki yönlü olduğunun altını çizen Taravari, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birincisi, ilk kez Arnavut adayının cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna girmesini hedefliyoruz ve ikincisi, cumhurbaşkanının siyasi hayatımızdaki konumuyla ilgili büyük tartışmayı başlatmak istiyoruz. Bilindiği gibi Kuzey Makedonya, başkanlık veya yarı başkanlık cumhuriyeti değil, parlamenter bir cumhuriyettir. Ayrıca, tüm siyasi ve anayasal sistemimiz en büyük iki millet arasındaki uzlaşmaya dayalı demokrasi modeli üzerine inşa edilmiştir ve bu, Ohri Anlaşması’nın Anayasaya dahil edilmesiyle onaylanmıştır.”

Daha sonra başkanlık platformunun, Arben Caferi’nin düşüncesi doğrultusunda, mutabakata dayalı demokrasinin güçlendirilmesi etrafında inşa edileceğini kaydeden Taravari, “Ortaklarım ve ben, gelecekteki Anayasa’da üç unsurun yer almasını hedefliyoruz: Bulgarların ve diğer azınlıkların Anayasaya dahil edilmesi, ikincisi, Arnavut dilini tanımlayan yüzde 20’nin kaldırılması, üçüncüsü, cumhurbaşkanının artık halk tarafından değil Meclis’te seçilmesi. Bu büyük haber. Böylelikle gelecekte Parlamento’da en büyük iki milleti temsil eden siyasi güçler, en yüksek üç devlet işlevinin dağılımına karar verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Balkanlarda Jeopolitik Değişim, Kamu Diplomasimizin Önemi

Read Next

Bakan Fidan’dan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Gazze için ateşkes çağrısı