Tanka yumruğuyla karşı koydu

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’nde tankın karşısına geçerek darbeci askerlerin kurşunları karşısında ayakta duran 19 yaşındaki Tekin, havaya kaldırdığı kolundan vuruldu.

FETÖ’nün darbe girişimi gecesinde Boğaziçi Köprüsü’nde yaralanan ve Ankara’da bir hastanede tedavi gören 19 yaşındaki üniversite öğrencisiMuhammed Emin Tekin, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenci olduğunu ifade eden Tekin, Çamlıca’da yurtta kaldığını söyledi.
Darbe girişimini televizyondan öğrendiğini bildiren Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine arkadaşlarıyla yurttan çıkarak, Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürümeye başladıklarını belirtti. Tekin, bu sırada binlerce kişinin de köprüye yürüdüğünü kaydetti.

Köprüye yaklaştıklarında vatandaşların ”Ne kadar kurşununuz var, atın. Kaçımızı öldürebilirsiniz?” şeklinde seslendiğini duyduğunu dile getiren Tekin, “Askerlerin havaya ve halkın üzerine ateş açtığını gördüğümüzde moralimiz bozuldu, motivasyonumuz kırıldı. O gün köprüde gözümüzün önünde çok fazla öldürülenler oldu. Çok insafsız davrandılar.” diye konuştu.

Askerlere yaklaşmaya çalıştıkları sırada sürekli üzerlerine ateş açıldığını söyleyen Tekin, sol kolu havadayken darbeci askerlerin ateş açmayı sürdürdüğünü belirtti.

“O an yapılmasını hissettim”

Tankın karşısında elini havaya kaldırdığı anda yaşadıklarını unutamadığını dile getiren Tekin, şunları kaydetti:
“O an çok farklı bir psikolojiydi. O ruh halinin içine giren insanlar bunu anlayabilir. Geri durmak istemedim. Benim tanıdığım Halil Kantarcı ağabey vardı. Onun şehit olduğu bir günde yurttan çıkmasaydım, boğaz köprüsünde gerilerde dursaydım, kendimi korumaya alsaydım… O gün orada, onun yapılması gerektiğini hissettim. Normalde öyle kavgacı bir tip değilimdir. O kadar atılgan biri değildim ama orada onun yapılması gerektiğini hissettim ve yaptım.”

AA

Read Previous

Türkiye ve Rusya’dan önemli adım: İki ülke milli takımları dostluk maçı yapacak

Read Next

ABD’li özel istihbarat kuruluşu Stratfor’un misyonu mercek altında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *