Talat Caferi, siyasi partilerden bakanlar ve bakan yardımcıları için tüm teklifleri aldı

Gelecek geçici hükümetin başbakanı olan Talat Caferi, siyasi partilerin bütün bakan ve bakan yardımcısı önerilerini kabul etti.

Geçici Hükümeti kurmakla yetkili Talat Caferi’nin kabinesini Meclis Başkanı’na iletmesi ve böylece yeni hükümetin seçimi için bir oturumun düzenlenmesinin yolu açıldı. Bildirilere göre, oturumun Pazar günü yapılması planlanıyor, ancak Meclis basın servisi, oturumun yapılacağı tarihe dair kesin öğleden sonra açıklanacağını belirtiyor.

Bugün, Meclis eski Başkanı Talat Caferi’nin istifasını tescil ettikten sonra, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Caferi’ye yeni Hükümetin oluşturulması için yetki verdi.

Geçici hükümet, 8 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerden 100 gün önce seçilecek ve yeni hükümetin seçilmesine kadar görev yapacak.

Geçici hükümetin kadrosunda, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (ISDSM) ve Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) arasındaki anlaşma gereği Başbakan Yardımcısı Boyan Mariçiç olacak ve aynı zamanda Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev yapacak. Artan Grubi ise önceki görevini sürdürerek Başbakan Yardımcısı ve Politik Sistem Bakanı olacak.

Makedonya’nın muhalefeti, İçişleri Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlıklarında görev alırken, Maliye, Bilgi Toplumu ve Yönetim Bakanlıklarında yardımcı pozisyonlarda yer alacak. VMRO-DPMNE tarafından önerilen isimler arasında, İçişleri Bakanlığı için teknik bakan olarak Pançe Toşkovski ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı için Gjoko Velkovski bulunmakta.

Ayrıca SDSM’den gelen bakan ve ek bakan yardımcıların simleri de bilinmektedir. İçişleri Bakanlığı için ek bakan yardımcısı adayı Oliver Spasovski, Adalet Bakanlığı için ek bakan yardımcısı adayı Mitko Boyamatzaliev ve Bilgi Toplumu ve Yönetim Bakanlığı için ek bakan yardımcısı adayı Stefan Andonovski oldu.

BDİ ve Arnavut İttifakı, mevcut kadrolarını koruyacaklarını doğruladı.

Read Previous

K. Makedonya’da deprem kaydedildi

Read Next

İçişleri Bakanı Spasovski, bakanlığın üst düzey yöneticileriyle toplantı yaptı