Taçi: Kosova, Sırpların Dinini ve Kültür Mirasını Koruyacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Paris’te düzenlenen Genel Kurul toplantısının gündeminde Kosova’nın üyelik başvurusu da yer alıyor.

Kosova’nın UNESCO üyeliğine dair başvurusu konusunda AP Haber Ajansı’na verdiği demecinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi, Sırbistan’a çağrıda bulunarak Kosova’nın UNESCO üyelik başvurusunu desteklemesini istedi.

Taçi, “The Associated Press” Haber Ajansı’na verdiği demecinde Kosova’nın UNESCO’ya üye olması, Sırp kültür ve tarihi mirasını daha iyi koruyup yeniden teyit edeceğini kaydetti.

Diğer yandan Kosova’da Sırp Ortodokslar lideri Sava Janyiç, Kosova’nın UNESCO üyeliğine karşı koyarak 2004 olaylarında Sırp kiliseleri ve diğer dini mabetlerinin zarar gördüğünü belirtti. Bu nedenle Janyiç, Kosova yasalarının Sırp Ortodoks mülklerinin veya kimliğinin korunması için güvence sunmadığını iddia etti.

Bu arada Kosova liderleri, Sırbistan’ın Kosova’nın UNESCO üyeliğine sert bir şekilde karşı koymasının ölçüsüz ve saldırgan siyasi tavırı teşfik ettiklerini vurguladılar.

Kaynak: Kosovahaber

Read Previous

Devler Ligi Heyacanı Devam Ediyor

Read Next

Nasrettin Hoca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *