Szunyog: Kosova’nın geleceği AB’dedir

Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova Ofisi Başkanı Thomas Szunyog, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle  medyaya yaptığı açıklamada, Kosova’nın geleceğinin AB’de olduğunu ve Avrupa yolunda ilerlemeye devam etmekten başka alternatif olmadığını söyledi.

Avrupa Günü ve Avrupa ülkeleri arasında kalıcı barışın temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun yıldönümünü kutlayan Büyükelçi Szunyog, Batı Balkanlar olmadan AB’nin tamamlanmayacağını ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının, onları daha da önemli ortak çabalar haline getirdiğini kaydetti.

“Kosova’nın Avrupa Birliği ve üye devletlerimizin desteğiyle kaydettiği ilerlemeden gurur duyuyorum” şeklinde konuşan  Szunyog yaptığı basın açıklamasında, “Herhangi bir zorluğa rağmen, AB dayanışması asla azalmayacak ve AB, Kosova’nın  en yakın ortağı olmaya devam edecek.” dedi.

AB desteğini vurgulayarak, Kosova’nın Avrupa yolunda ilerleme kaydetmesi taahhüdünün devam etmesi yönünde çağrıda bulunan Szunyog, “Hukukun üstünlüğü, sağlıklı bir demokratik toplumun temelidir, insan haklarının korunması ve geliştirilmesiyle birlikte, Kosova kurumları için bir öncelik olarak kalmalıdır.”  Ifadelerini kullandı.

2022 Avrupa Gençlik Yılı ve Avrupa Günü kutlamaları için Kosova’da AB tarafından düzenlenen etkinliklerin çoğu,  gençleri hedefliyor ve yeşil enerji, çevre ve dijitalleşmeye odaklanıyor.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

AB, Ukrayna’nın üyelik süreci için ilk görüşünü haziranda verecek

Read Next

K. Makedonya yarından itibaren Arnavutluk’a ayçiçek yağı ihraç edecek