Suudi Arabistan’da 47 kişi idam edildi

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına dayanan haberine göre daha önce haklarında kesinleşmiş idam cezaları bulunan 45 Suudi Arabistan vatandaşı ile 1 Mısır ve 1 Çad vatandaşı olmak üzere 47 kişinin idam cezalarının bugün infaz edildiği açıklandı.

Şiilerin düzenlediği gösterileri organize eden isimlerle, El Kaide ve DAEŞ gibi örgütlere mensup oldukları iddia edilen mahkumların terör kapsamında yargılandığı ülkede Riyad yönetimine muhalefeti sebebiyle hapishanede bulunan Şeyh Süleyman Ulvan’ın ismi ise listede yer almadı. “Arap Yarımadasındaki El Kaide” adlı terör örgüt, Ulvan ve diğer muhalif mahkumların idam edilmesi durumunda ülkede bir dizi şiddet eylemi yapacağına dair tehdit mesajı yayınlamıştı.

“Şeyh Nemr’in idamı Suudi Arabistan’a pahalıya malolur”

İdam edilenler arasında bulunan Suudi Arabistan’da tanınmış Şii din adamlarından Nemr, 2011 yılında ​Bahreyn’deki gösterilerle eş zamanlı Katif kentinde düzenlenen rejim karşıtı protestolara öncülük etmiş, ardından 2012’de Suudi Arabistan tarafından kendisine yöneltilen “Protestoları teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak” gibi suçlamalarla tutuklanmıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ise onay kararına tepki göstererek “Şeyh Nemr’in idamı Suudi Arabistan’a pahalıya malolur” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Read Previous

“Çağımızın Kahramanları” Yılbaşını da Mültecilerle Geçirdi

Read Next

Üniversite Talebelerine Ücretsiz Ulaşım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *