Şuşa Beyannamesi ile Arnavutluk ve ABD anlaşmaları Resmi Gazete’de yayımlandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan Şuşa Beyannamesi ile Arnavutluk ve ABD arasında imzalanan anlaşmalar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Azerbaycan ile Türkiye arasında 15 Haziran 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Müttefik İlişkileri Hakkında Şuşa Beyannamesi” ülkelerin meclislerinde onaylanmasının ardından bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşmanın kanun hükümleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yürütülecek. Resmi Gazete’de, Şuşa Beyannamesinin yanı sıra Arnavutluk ile sağlık alanında işbirliği ve mutabakat zaptı, ABD ile ülke bazlı raporların değişimi anlaşması yayımlandı.

TÜRKİYE İLE ARNAVUTLUK, SAĞLIK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Ankara’da 6 Ocak 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Arasında Sağlık Alanında İş Birliğine Dair Anlaşma” sağlık ve yapı işlerine ilişkin kanunlar yürürlüğe girmesiyle;

Salgınlarla mücadele, Kovid-19 ile mücadele, sağlık personeli kapasitesini artırma ve geliştirme, sağlık yatırımları işbirliği üzerine anlaşma yapıldı.  

Türkiye ile Arnavutluk ortak sağlık haftaları ve ortak sağlık forumları düzenleyecek.

Karşılıklı uzman ve personel ziyaretleriyle tıp alanında sempozyum, çalıştay, konferans ve eğitimler düzenlenecek.

Arnavutluk kliniklerinde tedavisi gerçekleştirilemeyen 100 hasta Türkiye’de tedavi görecek.

Söz konusu anlaşma 5 yıl sürecek, 1 yıl arayla uzatma olacak.

TÜRKİYE İLE ARNAVUTLUK MUTABAKAT ZAPTI

Ankara’da 6 Ocak 2021’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Arasında Mutabakat Zaptı” yapı işleri alanında imzalanan anlaşma ise bilgi deneyim paylaşımı ile en iyi uygulamalar ve teknoloji paylaşımını sağlamak amacıyla imzalandı.

Anlaşmaya göre taraflar; imar mevzuatı çerçevesinde yapılaşma süreci ve yapılar, yapı denetimi ile Arnavutluk’ta Elektronik Beton İzleme Sistemi’nin mevzuatının hazırlanarak sistemin kurulması konularında işbirliği yapacak.

Karşılıklı uzman ve personel ziyaretleriyle, araştırmacı ve uzman değişimleriyle eğitim programları, konferans, eğitim, sempozyumlar ve ortak projeler yürütülecek.

ABD İLE ÜLKE BAZLI RAPORLARIN DEĞİŞİMİ ANLAŞMASI

Ankara’da 17 Kasım 2021’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Makamı ile Amerika Birleşik Devletleri Yetkili Makamı Arasında Ülke Bazlı Raporların Değişimine İlişkin Anlaşma” da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandı.

İki ülke arasındaki anlaşma, vergi idarelerinin erişimini geliştirmek ve vergi şeffaflığını artırmak gibi amaçlarla imzalandı.

qha

Read Previous

Bulgaristan tarafının yetersiz kalması Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda tır kuyruğuna neden oldu

Read Next

Zagreb Havalimanı’nı Türk firması işletecek