“Sürdürülebilir turizm, Bulgaristan’ı yıl boyu gidilecek bir destinasyona dönüştürebilir”

Bulgaristan Turizm Bakanı İlin Dimitrov, Sofya’da düzenlenen 39. Uluslararası HOLIDAY & SPA EXPO Turizm Fuarı kapsamında Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Uygulamada Sürdürülebilir Turizm” konulu tartışma toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Sürdürülebilir turizm sadece bir tanım veya güncel bir kavram olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomik, sosyal ve çevresel tüm yönleriyle, özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde uygulanmasının sektörün başarılı gelişimi ve rekabet gücü için son derece hayati öneme sahip olduğu bir kavramdır. Sürdürülebilir turizm, Bulgaristan’ı yıl boyunca gidilebilecek bir destinasyona dönüştürebilir” dedi.

Bakan, Covid-19 salgını ve yakın mesafede Ukrayna’da savaşın yaşanmasını Bulgaristan’da turizm sektörüne ciddi bir darbe olarak tanımladı. Dimitrov, “Son yıllarda dünyada ve Avrupa’da yaşanan güncel olaylar, turizmi aşmamız ve krizden daha güçlü, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir çıkmamız gereken yeni zorluklarla karşı karşıya bıraktı” dedi. Bakanın ifadesine göre, zamanın ağırlığı ve zorluklar daha uyumlu ve daha yenilikçi olmamızı, daha hızlı, daha odaklı ve daha verimli çalışmamızı gerektiriyor.

Dimitrov, “Bu nedenle, sürdürülebilirlik kavramının tüm ayrıntılarıyla uygulanması, hem ulusal ve bölgesel düzeyde kurumların hem de tüm hizmet zinciri boyunca her turizm işletmesinin günlük çalışmalarının hedefi olmalıdır” diye ekledi.

Etkinliğe katılan Çevre ve Su Bakanı Rositsa Karamfilova, doğanın korunması ve turizmin geliştirilmesine yönelik sürdürülebilir uygulamalar hakkında yorum yaptı.

Bakan, turizm sektörü temsilcilerine seslenerek, “Sizler, kilit önem arz eden sektörlerden birini temsil ediyorsunuz ve oluşturduğunuz niş ekoloji ve sürdürülebilir kalkınma açısından en bilinçli olanlardan biridir” diye vurguladı. Karamfilova, turizm sektörünün çevresel gereklilikleri bir engel olarak kabul etmeyen ve turizm alanında sürdürülebilir iş yapmanın yolunun bu olduğu inancıyla yerine getiren belki de tek sektör olduğuna dikkat çekti.

Tartışma sırasında doğal sermayenin, turizmde sürdürülebilir modellerin geliştirilmesinin temeli olduğu, turizm sektörünün çeşitlendirilmesi, kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması gerektiği ve turizm sektörünün uyguladığı döngüsel ekonomiyi uygulamaya yönelik iyi uygulamaların olduğu anlaşıldı.

Bakan Karamfilova, Mısır’da düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’nda Bulgaristan’ın Kasım 2024’te yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı’na (COP27) ev sahipliği yapmak için adaylığını sunduğunu hatırlattı.

Bakan Dimitrov, COP29’a olası bir ev sahipliği yapmanın bir meydan okuma olduğuna, ancak dünyanın her yerinden binlerce delege ülkemize geleceği için Bulgaristan’ı haritaya koyacağına dikkat çekti. İki bakan, Bulgaristan’ın SOR29’a ev sahipliği yapması halinde turizm sektörünün hem ana ortak hem de ana yararlanıcı olacağını belirtti.

Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü Bakan yardımcıları İrena Georgieva ve Prof. Dr. Mariela Modeva yaptılar. Forum sırasında uluslararası ve yabancı kuruluşlardan, ulusal kurumlardan, sivil toplum kuruluşlarından ve özel sektörden uzmanlar Bulgaristan’dan ve dünyadan iyi uygulamaları sundular.

Katılımcılar arasında Balear Adaları Özerk Bölgesi Turizm Stratejisi Ajansı Genel Müdürü Francesc Mateu, Bulgaristan Tur Operatörleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Daniela Stoeva, Bulgaristan Mavi Bayrak Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Stanimir Georgiev, Bulgaristan Alternatif Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eleonora Yosifova, Bulgar-Kore Ticaret ve Sanayi Odası İcra Direktörü Georgi Stoev ve davetliler yer aldılar.

 Sürdürülebilir turizm konusu yoğun bir tartışmayı ateşledi ve iyi uygulamalar, yenilikçi yaklaşımlar ve bir destinasyon olarak Bulgaristan’ın zenginliklerini koruma arzusuyla ilgili birçok yoruma yol açtı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek’ten 54 yardım tırı daha deprem bölgesine gönderildi

Read Next

Brnabic: Protestoların ardında Rusya yok