Sultangazi’den Makedonya’ya uzanan gönül köprüsü

Sultangazi Belediyesi “Sultangazi’den Balkanlara Uzanan Gönül Sofrası” sloganı ile Makedonya’da 2 bin 500 kişilik iftar sofrası kurdu.

Balkanlardaki kardeşlerimizle buluşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Biz burada ayrılık duvarları örmek yerine gönül köprüleri kuruyoruz” diye konuştu.

Bulgaristan’da iftar sofrası kuran Sultangazi Belediyesi, aynı gönül sofrasını Makedonya’nın Üsküp’ün Jabollçişta (Elma) köyünde de kurdu. İftar sofrasında Makedonya’da binlerce kişi aynı sofrada iftarlarını açtı.

Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 2 bin 500 kişilik iftara Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve eşi İlknur Altunay, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, Federasyon Başkanı Recep Varol, Üsküp Müftüsü, Velez Müftüsü, Makedonya Besa Partisi YİK Üyesi Recep Mehmedi, AKSİ Başkan ve yöneticileri, Rumeli Çiçekleri Derneği yöneticileri ve Arnavut ile Türklerden oluşan köy halkı katıldı.

Başkan Cahit Altunay da iftar öncesi yapılan hazırlıklarla ve iftara katılan köy halkı ile yakından ilgilendi.
Gönül sofrasında bir araya gelen Arnavut Müslüman vatandaşlar, ezanın okunması ile birlikte Ramazan’ın bereketini aynı sofrada paylaştı.

“BİZLERİ GÖRÜNCE BAĞIRLARINA BASTILAR”

İftarda halka seslenen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bu güzel şehirde olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Evlad-ı Fatihan’ın, o akıncıların evlatlarının olduğu topraklarda olmak çok güzel. En önemlisi de bugüne kadar hiç gelinmemiş. Belki böyle bir organizasyon da hiç yapılmamış bir köydeyiz. Türkiye’nin yapmış olduğu o katkılar, değerlerine sahip çıkması, eski yapıları restore etmesi onlara büyük bir umut vermiş. Dolayısıyla bizleri görünce bağırlarına bastılar” dedi.

“TÜRKİYE GURUR DUYDUKLARI BİR ÜLKE”

Başkan Altunay, Ramazan ayının unutulan değerleri hatırlattığını ifade ederek, “Ramazan aslında bize unuttuklarımızı, kardeşlerimizi hatırlatıyor. Türkiye gurur duydukları bir ülke. Burada elimizi çekmeyişimiz, onlara mutlaka dost elimizi uzatmamız onları son derece mutlu ediyor” diye konuştu.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ, OSMANLI’DAN SONRA GELEN İLK TÜRK HEYETİ

İftarın ardından beraberindeki heyetle birlikte köy meydanına inen Başkan Altunay, buradaki kahvehaneleri ziyaret etti. Başkan Cahit Altunay ile yakından ilgilenen köy halkı, Altunay ile uzun süre sohbet etti. Köy halkı, Sultangazi Belediyesi’nin Balkanlardaki 600 yıllık Osmanlı yönetiminden sonra Jabollçişta köyüne gelen ilk Türk heyeti olduğuna dikkat çekti.

Read Previous

AB Konseyi toplantısında Makedonya odak noktası olacak

Read Next

Bosna’nın ‘ada camisi’ manzarasıyla büyülüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *