Sultangazi Belediyesi Bulgaristan’da gönül sofrası kurdu

SULTANGAZİ BELEDİYESİ, BALKANLARA VEFA DERNEĞİ İLE BİRLİKTE BULGARİSTAN BLAGOEVGRAD İLİ GOTSE DELCHEV İLÇESİ BREZNİTZA KÖYÜNDE İFTAR VERDİ. (MEHMET ALTUNIŞIK/BLAGOEVGRAD-İHA)

Bulgaristan’da iftar sofrası kuran Sultangazi Belediyesi, yüzlerce kişiyi gönül sofrasında buluşturdu.

Ramazan bereketini aynı sofrada paylaşan Bulgaristanlılara seslenen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bizler hiçbir zaman ayrılık duvarları örmedik, her zaman gönül köprüleri kurduk. Herkesi kardeş bildik, insanlığa hizmet ettik” dedi.

Sultangazi Belediyesi, Balkanlara Vefa Derneği ile birlikte Bulgaristan Blagoevgrad ili Gotse Delchev ilçesi Breznitza köyünde iftar verdi. 5 bin Müslüman Türk ve Pomak vatandaşın yaşadığı Breznitza köyünde verilen iftara Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, eşi İlknur Altunay, kızı Ayşe Altunay, Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bölge Müftüsü Aydın Muhammed, DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızov, DOST Partisi MKYK Üyesi Mehmet Hacı, DOST Partisi İl Başkanı İsmail Cinci, Balkanlara Vefa Derneği Başkanı Şaban Hocaoğlu, AK Parti Bağcılar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Dernek Başkanı Yardımcısı Yüksel Demir ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

İftar için dev kazanlarda yemek pişirilirken Başkan Cahit Altunay da iftar öncesi yapılan hazırlıklarla yakından ilgilendi. Kurulan iftar sofrasında bir araya gelen Bulgaristanlı vatandaşlar, Ramazan’ın bereketini aynı sofrada paylaştı.

Renkli görüntülere sahne olan iftarda Başkan Altunay’a yöresel Pomak kıyafeti hediye edildi.

“Geleneklerinize sahip çıktınız, değerlerinizi korudunuz”

“Ben de bir Pomak çocuğu olarak sizlere bu akşam hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum” diyerek sözlerine başlayan Başkan Cahit Altunay, ”Bu köyün bir Pomak köyü olduğunu duyunca severek geldim. Balkan harplerinden önce hakikaten Osmanlı’ya bu manada en büyük desteği veren, burada onlarla beraber çarpışan ve en büyük kayıpları veren insanların çocuklarısınız. Onların evlatlarıyız. Balkan harplerinden sonra da buraları terk etmeden, birçokları Türkiye’ye bir kısmı Avrupa’ya gitti. Ama sizler bu toprakları korudunuz. Geleneklerinize sahip çıktınız, değerlerinizi korudunuz” diye konuştu.

Başkan Cahit Altunay, Ramazan ayının maneviyatına vurgu yaparak, “Ramazan bizi birbirimizle kaynaştırmak için geldi. İhtiyaç sahiplerini bulmak, yardıma muhtaçları keşfetmek için geldi. Bizler hiçbir zaman ayrılık duvarları örmedik, her zaman gönül köprüleri kurduk. Herkesi kardeş bildik, insanlığa hizmet ettik” dedi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ise yaptığı konuşmada, Başkan Altunay’a düzenledikleri iftar yemeği için teşekkür ederek, “Allah oruçlarımızı kabul eylesin, birlikteliğimizi daim eylesin” temennisinde bulundu.

DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızov ise, teşekkür ederek, Türkiye’ye selamlarını iletti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Eski FIFA Başkanı Blatter’den Avrupa kupalarında ‘kuralarda hile’ iddiası

Read Next

Sosyal yardımlar Temmuz ayından itibaren yüzde 5 oranında artacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *