“Sultan II. Abdülhamid Han’ın Kayıp Piyanosu” Üsküp’te sanat severler ile buluşuyor

Üsküp Yaz Festivali kapsamında Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle “Abdülhamid Han’ın kayıp piyanosu” konseri bu akşam düzenlenecek.

Bu yıl 43.’üncüsü gerçekleştirilecek olan Üsküp Yaz Festivali kapsamında Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleriyle Doç. Piyanist Tutu Aydınoğlu’nun performansı ve Dr. Öğr. Üyesi Nuray Ocaklı’nın sunumuyla “Abdülhamid Han’ın kayıp piyanosu” konseri bu akşam saat 20.30’da Makedonya Mücadele Müzesi’nde düzenlenecek.

Tarih boyunca Osmanlı kültürünün ve yayıldığı coğrafyadaki kültürel mirasın Avrupa sanatını ne denli boyutta etkisi altına aldığını, bu etkinin sonucu olarak dünyanın bin bir yerine yayılan enstrümanlarda “Hamidiye” marşının yer almasını, muazzam müzik zevkine sahip Abdülhamid Han’ın kültürel bakış açısını yansıtan ve aynı zamanda detaylıca inceleyen bir proje olarak ortaya çıkan “Abdülhamid Han’ın kayıp piyanosu” konulu araştırma projesi, prömiyer konseri ile Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp şehrinde icra edilecek.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin kültür ve turizm açısından en önemli şehirlerinden biri olan başkent Üsküp’te her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve dünyaca tanınmış müzik sanatçılarını bir araya getiren Üsküp Yaz Festivali, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmekte ve her yıl 50’ye yakın etkinlik düzenlenerek uluslararası anlamda Kuzey Makedonya’nın tanıtılmasına destek verilmektedir.

Read Previous

Hırvatistan’da sıcaktan bunalan hayvanlara buzlu yiyecek verildi

Read Next

Dodik, bu kez entite başkanlığına aday oldu