Süleyman Baki: “Mescide Yapılan Saldırı Makedonya’da Yaşayan Tüm Müslümanlara Yapılmış Bir Saldırıdır”

Kriva Palanka’da müslümanların ibadethane olarak kullandıkları mescit dün akşam kimliği belirsiz kişiler tarafınca saldırıya uğradı. Bu saldırı Makedonya’da yaşayan tüm müslümanları derinden üzdü.

Osmanlı döneminde Eğri Dere olarak isimlendiren Kriva Palanka şehrinde mescide yapılan saldırı Makedonya’da yaşayan tüm Müslümanları derinden üzdüğünü belirten Üsküp Murat Paşa Camii Vaiz ve Hatibi Süleyman Baki, “Yaşanan menfur saldırıyı bir vatandaş olarak lanetliyorum, kınıyorum. Bu saldırıyı yapanların emniyet güçlerince ivedilikle yakalanmasını ve adalete teslim edilmesini talep ediyoruz. Bu saldırı, Makedonya’da yaşayan tüm Müslümanlara yapılmış bir saldırıdır.”, dedi.

suleyman Baki

Makedonya İslam Birliği’nin yaptığı açıklamalarını ve Kriva Palanka’da yasayan Müslüman cemaatin cami yapılması talebini destekleyen Süleyman Baki , “Kriva Palanka’da yaşayan Müslümanların özgürce İslami yaşamaları ve dini vecibelerini yerine getirmeleri insani ve dini bir haktır. Devletin ve belediyenin bu konuda olumlu cevap verecegini ve caminin yapılmasına destek verecegini umit ediyor ve bekliyoruz. Kriva Palanka şehri geçmişte hem Müslümanların hem de Hristiyanların birlikte hoşgörü içerisinde yaşadıklarını, bu birlikte yaşamanın devam etmesi gerektigini düşünmekteyiz”, dedi.

Olaylar dün Kriva Palanka vatandaşlarının Kriva Palanka’nın İslamlaşmaması ve Caminin yapılmaması için protesto düzenlemeleri ile başladı.

Hatırlanacağı üzere Kriva Palanka Belediye Başkanı Arsenço Aleksov, dün “Meta” haber haber ajansına yaptığı açıklamada nüfusun çoğunluğunun ortodoks olduğundan dolayı caminin inşa edilmeyeceğini kaydetti. Aleksov, “Roman vatandaşlar kiralık bir ofiste derme çatma bir cami yaptı ve orada ibadetlerini yerine getiriyorlar. Belediyenin cami yapma gibi bir planı yok”, dedi.

Polis olayın faillerini bulmaya çalışıyor.

kriva palanka esk' foto

Kriva Palanka ya da Egri Dere şehri hakkında 2012’de Makedonca yayınlanan Kosova Vilayeti Sâlnâmesi 1896 (h.1314) adlı eserde şu bilgiler yer almaktadır: Kriva Palanka şehrinde 753 hane var. 894 erkek ve 834 kadın Müslüman; 504 erkek ve 518 kadın Hrıstiyan; 154 erkek ve 125 kadın Romen yaşamaktadır. Kasaba 1614 yılında dönemin veziri Bayram Paşa tarafından eski şehir kalesinin temelleri üzerinde kurulmuştur.

H. Gina / TIMEBALKAN

Read Previous

Mısır’daki Çıkarlar Cameron’a İnsan Haklarını Unutturdu

Read Next

Bulgaristan’da 2 bin Polis Istifa Etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *