Sudan Halk Kongresi Partisi lideri Turabi vefat etti

Sudan Halk Kongresi Partisi lideri Hasan et-Turabi’nin geçirdiği kalp krizi sonucu Sudan’ın başkenti Hartum’da kaldırıldığı hastanede 84 yaşında vefat ettiği bildirildi.

Sudan Halk Kongresi Partisi lideri Hasan et-Turabi’nin geçirdiği kalp krizi sonucu Sudan’ın başkenti Hartum’da kaldırıldığı hastanede 84 yaşında vefat ettiği bildirildi.

Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre, Turabi geçirdiği ani kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede vefat etti. Turabi’nin, bugün ani bir rahatsızlık sonucu kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındığı açıklanmıştı.

Turabi kimdir?

Sudan’da İslami hareketin en önemli lideri olarak bilinen Hasan Abdullah et-Turabi, İslamiyeti gündeme sokmak için hükümet karşıtı kampanya başlattığı gerekçesiyle 1970 yılında tutuklandı. Bundan sonraki 7 yılın bir kısmını mahkum olarak geçirdi. 1989 yılında Sudan’da gerçekleşen “İslam devriminin” mimarı olarak anıldı. 1999 yılına kadar Sudan Millet Meclisi’nin başkanlığını yapan Turabi, daha sonra Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir yönetimiyle yollarını ayırarak, Sudan Halk Kongresi Partisi’ni kurdu.

Ömer el-Beşir’e olan muhalefeti sebebiyle sık sık ceza evine giren ve ev hapsinde tutulan Turabi, son olarak Ocak 2011’de ülkede huzursuzluk ortamı oluşturduğu ve şiddet olaylarını desteklediği suçlamasıyla tutuklanmıştı.

 

AA

Read Previous

Macaristan’dan Çipras’a göçmen tepkisi

Read Next

Slovakya’daki genel seçimden koalisyon çıktı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *