Sübvansiyonlu Öğrenci Yemeği Yasasındaki değişikliklere TGK ve öğrenci örgütleri tepkili

Geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan Sübvansiyonlu Öğrenci Yemeği desteklerinde bu yıl değişikliğe gitme kararı alan Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile yasayı sunan milletvekillerine tepkiler büyüyor.

Yeni hazırlanan ve meclise sunulan yasa, geçen yıl Sübvansiyonlu Öğrenci Yemeği (studentski obrok) desteği alan öğrencilerin çoğunun bursunun kesilmesini öngörüyor.

Konuyla ilgili öğrenci örgütleri ve Türk Gençlik Kulübü (TGK) tepki gösterdi. Yaşanan ekonomik krizin etkilerinin yanısıra, öğrencilerin verilen desteğin kesilmesi krizin öğrenciler üzerindeki etkisini arttıracak.

TGK’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sübvansiyonlu öğrenci yemeği (студентски оброк) yasasındaki değişikliklerle ilgili tüm gelişmeleri aktif olarak takip ediyor ve önerilen yeni şartların öğrenciler için kabul edilemez olduğunu görüyoruz. Sübvansiyonlu öğrenci yemeği yasasının özünün ve amacının her öğrenci için sağlıklı bir yemek sağlamak olduğu gerçeğiyle Eğitim ve Bilim Bakanlığını, yeni hazırlanan yasayı gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Türk Gençlik Kulübü, kabul edilemez bu yasa karşısında üniversite öğrencileri ve üniversite öğrenci parlamentoları ile işbirliğinde hareket edecektir. Kuzey Makedonya Parlamentosu milletvekillerine yasayı kabul etmeme ve geri çekme çağrısında bulunuyoruz.”

Read Previous

Başbakan Kovaçevski ve Dışişleri Bakanı Osmani Taksim’deki patlamayla ilgili taziye mesajı yayınladı

Read Next

Balkan ülkelerinden İstanbul’daki patlamayla ilgili taziye mesajları