Şubat ayında Bulgaristan İstanbul Turizm Ataşeliği açılması bekleniyor

Bulgaristan Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Turizm Bakanlığı Uluslararası Faaliyetler ve Vize Rejimleri Genel Müdürlüğü’nden Teodora Taskova, Bulgaristan’ın Türkiye’deki turizm ataşesi pozisyonu için en ciddi adaylardan biridir. Taskova, Uluslararası Faaliyetler ve Vize Rejimleri Genel Müdürü Georgi Alipiev tarafından Bulgaristan Yatırımlar Ajansı tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İş ve Yatırım Forumu kapsamında gerçekleştirilen “Bulgaristan ve Türkiye Arasında Sağlık ve Balneoterapi Alanında İş Birliği Fırsatları” konulu yuvarlak masa toplantısında ülkemizin Türkiye’deki müstakbel turizm ataşesi olarak tanıtıldı.

Açıklamada, “Bu bağlamda ve ülkemizin Türkiye’de turizm ataşeliğine yapılacak atamaya beklenen yoğun ilgi nedeniyle Turizm Bakanlığı’nın henüz nihai iç seçimini yapmadığını ve bu anlamda Bulgaristan İstanbul Turizm Ataşeliğine ataşe atanmasına ilişkin adaylık sürecinin tamamlamadığını açıklığa kavuşturuyoruz. Uluslararası Faaliyetler ve Vize Rejimleri Genel Müdürlüğü çalışanlarından, biri direktör Georgi Alipiev olmak üzere potansiyel olarak uygun üç aday var” denildi.

Şu anda Bulgaristan’ın yurt dışında biri Polonya’da, diğeri ise Almanya’da olmak üzere turizm ataşesi pozisyonunda iki aktif çalışanı var. Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışmanın başlangıcında Bulgar diplomatlar ve resmi yetkililerin Moskova’dan geri çağrılmasının ardından ülkemizin Rusya’daki uzun süre turizm ataşesi olan Katya Jkeova da Bulgaristan’a döndü. Geniş deneyime sahip olan Jekova da Türkiye’deki pozisyona ait görevleri başarıyla yerine getirebilecek.

Turizm Bakanlığı Uluslararası Faaliyetler ve Vize Rejimleri Genel Müdürülüğü’nde uzun süre  çalışan bir personel, Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak ve görev süresi boyunca geçici bir diplomatik rütbenin amacı belirlendikten sonra yurt dışında turizm ataşesi olarak görevlendirilir. Atama süreci, bir sınav düzenlenmesini öngörmez. Bu pozisyona getirilecek çalışan, sahip olduğu uzmanlık derecesine göre Turizm Bakanı tarafından belirlenir.

Bulgaristan İstanbul Turizm Ataşeliği açılmasına ilişkin ön organizasyonel ve lojistik konuların çözümünün, Turizm Bakanı İlin Dimitrov’un 25-27 Şubat tarihlerinde Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında sonuçlandırılması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İstanbul AK Parti İl Başkanı Kabaktepe’den RUTEV’e ziyaret

Read Next

ABD’den “Sırp Belediyeler Birliği kurulsun” çağrısı