“Şu anda Bulgaristan’ın güvenliğine yönelik doğrudan bir askeri saldırı tehdidi bulunmuyor”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ukrayna’da silahlı çatışma çıkmasının ardından hükümet ve güvenlik servislerinin yetkilileriyle yaptığı olağanüstü istişare toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 21. yüzyılda egemen bir devlete füze fırlatmanın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve geniş çaplı bir operasyon yürüttüğünü söylediği Rusya’nın saldırgan eylemlerini kınadı.

Cumhurbaşkanı, “Tüm güvenlik servislerinin verilerine göre, şu anda Bulgaristan’ın güvenliğine yönelik doğrudan bir askeri saldırı tehdidi bulunmadığını, ancak bir takım risklerin olduğunu değerlendirdik. Genel olarak Avrupa’daki ve dünyadaki güvenlik ortamı tamamen değişti. Şu anda hava ve deniz yolları, enerji iletim yolları, tüm kamu tedarik sistemi ile ilgili riskleri değerlendiriyoruz” diye kaydetti.

Radev, “Analiz çalışmaları bugün ve yarın devam edecek, enerji veya diğer temel ihtiyaç maddelerinin tedarikinde kesinti olmayacak şekilde tüm seçenekler araştırılacak. Her türlü alternatif güzergah üzerinde çalışıyoruz, Bulgaristan’ı siber güvenlik açısından korumaya yönelik çalışmalar devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan, NATO’nun savunma sistemi dahilinde savunması için aktif olarak çalışacak, NATO düzeyindeki istişareler devam ediyor” diye belirtti.

Radev, Ukrayna’dan 4 000’den fazla yurttaşımızın tahliye edilmek istediğini ve akıbetlerinin son derece önemli olduğunu söyledi. Toplantıda ilgili bakanlıkların, onların tahliyelerine yönelik taahhütlerine ilişkin olası eylem seçenekleri tartışıldığı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı, Ukrayna’daki tüm yurttaşlarımıza ve ülkemizde sığınma talebinde bulunmak isteyen Ukrayna vatandaşlarına seslenerek, buna açık olduğumuzu ve onlara yardım etmek için ne gerekiyorsa yapacağımızı söyledi.

Radev, “Bulgaristan, Avrupa güvenliğine yönelik bu ciddi meydan okumaya birlikte ortak bir yanıt vermeye yönelik çözüm aramak için tüm AB ve NATO düzeylerindeki toplantılara katılmaya devam ediyor ve Bulgaristan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

Kircaalihaber

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatı reddediyoruz

Read Next

“Rus saldırısı, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana en büyük ikinci saldırı”