“Şu ana kadar 11 cumhurbaşkanı adayı ve 1 bağımsız milletvekili başvurusu kayıtlara geçti”

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, şu ana kadar 11 cumhurbaşkanı adayı ve 1 bağımsız milletvekili başvurusunun kayıtlara geçtiğini söyledi.

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı adaylığı için son kayıt tarihinin 8 Mart’a kadar süreceğini anımsattı.

Şu ana kadar ülkenin cumhurbaşkanı için 11 adayın kayıt yaptırdığını söyleyen Daştevski, bunların Velo Markovski, Bilyana Vankovska, Tome Nikolovski, Buyar Osmani, Gospodin Popovski, Maksim Dimitrievski, Stevço Yakimovski, Arben Taravari, Gyorgi Manaskov, Mersiha Smailoviç ve Zorica Cvetkovska olduğunu belirterek bir kişinin de Bağımsız milletvekili için başvuru yaptığını kaydetti.

Bu sabah saat 08:00’de tüm imza toplama yerlerinin açıldığını kaydeden Daştevski, “Toplamda ülke genelinde, tüm büyük şehirlere dağılmış 34 bölge birimi bulunmaktadır ve bazı bölgesel birimlerde çok sayıda çalışan bulunmaktadır. Çalışma saatleri sabah 8’den akşam 8’e kadardır.” ifadelerini kullandı.

İmza toplayan adaylardan uygunsuz koşullarla ilgili herhangi bir yorum almadıklarını ve böyle bir şikayet gelmesi halinde derhal müdahale edileceğini kaydeden Daştevski, kampanyanın erken başlamasıyla ilgili bile herhangi bir şikayet olmadığını belirterek yine de siyasi partilere prosedürlere saygı duymaları ve yasalara uygun davranmaları yönünde çağrıda bulundu.

İkiye bölünen ve iki tarafın partilerinin kendilerinin olduğunu savunan Arnavut İttifakı partisiyle ilgili, bu partinin yaklaşan parlamento seçimlerine kaydedilmesiyle ilgili olarak DSK başkanı, gerekli belgelerin hem Mahkeme’den hem de Merkezi Sicil’den talep edileceğini açıkladı.

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti, büyükelçilerle bir araya geldi

Read Next

Boşnaklar, Bosna Hersek’e en yakın dost olarak Türkiye’yi görüyor