Studeniçan’da Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası Düzenlendi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ‘Gelenek devam ediyor’ temalı 8. Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası düzenlendi.

Türkiye Güreş Federasyonu ve Dünya Balkan Dernekleri Federasyonunun desteklediği turnuva Eğitim, Kültür, Spor ve Ekoloji Derneği (AKSİ) tarafından yapıldı.

Üsküp’e bağlı Studeniçan köyünde düzenlenen turnuva, Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere farklı ülkelerden yaklaşık 100 güreşçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Turnuvanın finalinde, Türkiye’den Adem Ustaoğlu ile ev sahibi ülkeden Muhammed Veseli karşı karşıya geldi. Uzun süren mücadelenin ardından Ustaoğlu, rakibini yenerek turnuvanın başpehlivanı oldu.

Turnuvada üçüncülüğü de Türk güreşçi Okan Yavaş elde etti.

Türkiye Güreş Federasyonu Milli Takımlar Genel Koordinatörü Adem Varlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağlı güreşin Rumeli’den çıkan ve yüzlerce yıldır devam ettirilen bir gelenek olduğunu hatırlatarak, “Ata sporumuz yağlı güreş, milli sporumuz, geleneğimiz, göreneğimiz, her şeyimiz. İşte bu farklı coğrafyada da olsak gönül birliği içinde olduğumuz insanları birbirine bağlayan bir sporumuz.” diye konuştu.

Makedonya’da düzenlenen yağlı güreş turnuvasına her yıl destek verdiklerini dile getiren Varlık, “Bu coğrafyada Osmanlı’nın izleri silinmemesi lazım. Buradaki ezan sesinin susmaması gerek. Bayrağın inmemesi lazım. Bütün gayemiz bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Katılımın her yıl artacağına inandığını ifade eden AKSİ Derneği Başkanı Afet Yaşari ise şunları kaydetti:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun gelmesiyle yaklaşık 5 asırdır Üsküp Karşıyaka’da güreş gibi etno geleneği de doğdu. Sivil toplum kuruluşu olarak bunu muhafaza ettik ve etmeye de devam edeceğiz.”

 

 

AA

Read Previous

‘Boşnak kardeşlerimiz Erdoğan’ın gelişini dört gözle bekliyor’

Read Next

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan genelkurmay başkanları, bir araya geldi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *