Stoltenberg: Müslümanlar için savaşamayız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, DAEŞ ile savaşması için Suriye’ye kara kuvvetleri gönderilmeyeceğini söyledi. Terörizmle savaşta Müslümanların ön safta olduğunu söyleyen Stoltenberg, “DAEŞ’e karşı savaşanların çoğunluğu Müslümanlar. Biz bu savaşı onlar için devam ettiremeyiz” dedi.

NATO, DAEŞ ile savaşması için Suriye’ye kara kuvvetleri göndermeyeceğini söyledi.

İsviçre’nin Tages-Anzeiger gazetesine konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mücadelede yerel güçlerin kuvvetlendirilmesi ihtiyacının altını çizerek örgütün kara kuvvetleri göndermesi konusunda, “Bu NATO müttefikleri veya koalisyonun gündeminde değil” dedi.

Stoltenberg, “ABD’nin sınırlı sayıda özel harekat kuvveti bulunuyor. Fakat öncelik yerel kuvvetlerin güçlendirilmesi. Kolay değil fakat tek seçenek bu” dedi.

Stoltenberg mücadelenin Batı ve İslam dünyası arasında olmadığını, “aşırılık ve terörizmle” olduğunun da altını çizdi.

“Müslümanlar bu savaşta en ön saftalar. Mağdurların büyük kısmı Müslümanlar, ve DAEŞ’e karşı savaşanların çoğunluğu Müslümanlar. Biz bu savaşı onlar için devam ettiremeyiz” dedi.

Stoltenberg, geçtiğimiz ay Rusya’nın savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmesine katkı sunabileceklerini söyleyerek, örgütün Noel’den önce Türkiye için bir önlem paketi hazırlayacağını belirtti.

Uçağın düşürülmesinin ardından Rusya ile ortaya çıkan tansiyonun azaltılmasının da önemine değinen Stoltenberg, “Şimdi tansiyonun düşürülmesi ve gelecekte benzer kazaların engellenmesi için gerekli mekanizmaların geliştirilmesi önemli. Kuzeyden Akdeniz’e doğru Rus askeri varlığında önemli bir artış görüyoruz. Oralarda da Türkiye’de olan kazalara benzer olayları önlememiz lazım” dedi.

Stoltenberg ayrıca Rusya’nın DAEŞ ile mücadelede daha yapıcı bir rol oynaması gerektiğini söyleyerek, “Şu ana kadar Rusya diğer gruplara saldırmaya ve Esed rejimini desteklemeye yoğunlaştı” dedi.

 

 

Read Previous

Ertan Şaban, Osman Ali ve Luran Ahmedi “Büyük Sürgün Kafkasya’da”

Read Next

Sırbistan Rusya’ya Olan Borcunu Ödemek için Borçlanacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *