NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’da olanlardan ders aldığını ve Bosna Hersek ile Gürcistan için daha fazlasını yapacağını söyledi.

Çarşamba günü NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde Brüksel’de konuşan Stoltenberg, ittifakın Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğini ve Rusya’nın tehdit ve nüfuzuna açık olan Bosna Hersek ve Gürcistan gibi ortaklara yardım edebilmenin yollarını arayacağını söyledi.

NATO’nun Ukrayna’daki Rus işgalini, özellikle de Kırım’ın işgalini tanımayacağını vurgulayan Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in ittifaka üye olma taleplerine de saygıyla yaklaşacaklarını açıkladı.

Borrell: “Rusya, Bosna’daki savaştan 30 yıl sonra savaşı Avrupa’ya yeniden taşıdı”

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de bugün Twitter’da yayınladığı bir açıklamada Rusya’nın Bosna Hersek’teki savaşın ardından 30 yıl sonra yeniden Avrupa’ya savaşı getirdiğini söyledi.

Bugün Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak olan Borrell, Bosna Hersekli liderleri barışçıl ve müreffeh bir Bosna Hersek için uzlaşmaya ve geçmişin üstüsinden gelmeye çalışmaya davet etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hırvatistan Dışişleri Bakanı: Bazı Rus diplomatları sınır dışı etmeyi planlıyoruz

Sonraki Haber

Kosova Başbakanı Kurti, Boşnak lider Dzaferovic ile görüştü