Stoilkovski: Makedonya’da suç hüküm sürüyor

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Sözcüsü Naum Stoilkovski, ülkede suçun hüküm sürdüğünü söyledi.

VMRO-DPMNE sözcüsü Naum Stoilkovski bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, “SDSM ve (İçişleri Bakanı) Oliver Spasovski’ye göre 2023 başarılı bir yıl, başarılı ama sadece suç açısından.” dedi.

İlk etapta Makedonya’yı en çok sarsan Üsküp ve Köprülü’deki çifte cinayet, ardından hapishanelerden muhteşem firarlar, alışveriş merkezlerinde silahlı saldırılar iki kez tekrarlandı, Üsküp Kale’nin altındaki bir barda vahşice tasfiyeler olduğunu ifade eden Sotilkovski, “Bu yıl, Besa Trans ceza davasının sonu olmadan, Kalkandelen’deki modüler binadaki yangının gerçek anlamda bir sonu olmadan, doğum yapan bir kadının organları alınan davasının sonu olmadan geçti. 2023 yılı Struga belediye başkanının Amerika’nın kara listesine alındığı yıl ama bunun hiçbir siyasi-hukuki sonucu yok.” ifadelerini kullandı.

Bu yılın mafya için pasaport yargılaması yapan hakimin, davanın suçun üst kısmını kapsamadığını kamuoyuna açıkladığı yıl olduğunu kaydeden Stoilkovski, “2023’te organize suçlarla ilgili soruşturma yürüten İslam Abazi’nin, Ali Ahmeti ve Artan Grubi’nin ailesiyle ilgili yolsuzluk skandallarına dair hiçbir davası yoktu ve DUI partisinden bahsedildiği için DKSK ile işbirliğini durdurdu.” şeklinde konuştu.

Bu yılın yalnızca seçim amaçlı, suiistimal amaçlı, yolsuzlukla ilgili cezai tedbirler içeren, gerçekçi olmayan devasa bir bütçeyle sona erdiğini belirten Stoilkovski, “Sevgili arkadaşlar, hiç bu kadar kötü olmamıştı. Suç kuralları var ve Oliver Spasovski, Dimitar Kovacevski ve Artan Grubi hâlâ iktidarda!” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Filistin Kızılayına ait merkezi hedef alan saldırıları kınadı

Read Next

Kosova’da Avrupa’ya otobüs ile seyahata büyük ilgi