STK’lardan Milanovic’e tepki: Ratko Mladic’in tarafını tuttun

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını başka soykırımlarla kıyaslayarak hafife alan açıklamaları, Hırvatistan’daki sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu.

Ülkedeki 18 sivil toplum kuruluşu, Milanovic’e Srebrenitsa soykırımı ile ilgili açıklamalarını kınayan bir mektup gönderdi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın giderek daha katı bir milliyetçi tutum benimsediği ifade edilen mektupta, “Temel insan haklarına, anayasanın lafzına ve ruhuna aykırı olan ve giderek daha net bir şekilde ortaya koyduğunuz görüşleriniz bizi endişelendiriyor” deniliyor.

Mektupta Milanoviç’in Srebrenitsa’daki soykırımı görecelileştirerek soykırım kurbanlarının yanı sıra tüm bölge sakinlerini incittiği ifade ediliyor. Mektupda, “Aynı zamanda, soykırım kavramını bile, onları kökenleri nedeniyle öldürmenin korkutucu uygulamasına değil, istatistiklere, öldürülen insan sayısına indirgeyerek sorguladınız ve aynı zamanda, belirli soykırım eylemlerinin kurbanları arasında bir ayrım getirdiniz” deniliyor.

Mektupta, “Ayrıca savaşların bittiğini ve ülkemizin hiçbir vatandaşının farklı olduğu için kendini yıldırılmış, ayrımcılığa uğramış veya hiçbir şekilde dışlanmış hissetmemesinin bizim görevimiz ve sorumluluğumuz olduğunu söylediniz. Size soruyoruz, Sırp veya Boşnak uyruklu vatandaşlar bugün bu ülkede kendilerini nasıl hissedebilir? Özellikle de 1990’larda kendilerine karşı işlenen suçların görelileştirilmesini gördüklerinde? Ya da buradaki travmatik deneyimlere rağmen burada bir hayat kurmaya ve bu ülkeye katkıda bulunmaya çalışan mülteciler nasıl hissederler? Cumhurbaşkanı Milanovic, siz haklarından mahrum bırakılmış ve marjinalleştirilmiş azınlıkların ve aynı zamanda normal bir ülkede yaşamak için çalışan her Hırvatistan vatandaşının değil güçlü ve ayrıcalıklı bir azınlığın tarafını tuttunuz. Tarihimizin en karanlık olaylarının ve günümüzün en çirkin işlerinin “kahramanlarının“ yani Orban, Tudjman, Mercep, Dodik, Mlace ve Mladic’in yanında yer aldınız” deniliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Başkent Üsküp’te 166 trafik cezası kesildi

Read Next

AB, mevzuatına ‘göçmenlerin araçsallaştırılması’ kavramını eklemeye hazırlanıyor