“Stara Zagora, Pernik ve Köstendil, Bulgaristan’ın ekonomik kalbi haline gelebilir”

Bulgaristan’da Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, dünkü (9 Ağustos) hükümet toplantısının başında kömür madenleri bölgelerinin adil bir geçişine yönelik bölge plan taslaklarının kamuoyunda tartışılmak üzere yayınlandığını bildirdi.

Başbakan, “Avrupa yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmalı ve bunları özel yatırımlarla birleştirmeliyiz ki enerji geçişinden etkilenen Stara Zagora (Eski Zağra), Pernik ve Köstendil bölgeleri varlıklarını sürdürmekle kalmayıp Bulgaristan’ın ekonomik kalbi haline gelebilsinler” diye kaydetti.

Onlar, önümüzdeki haftalarda yerinde sosyal ortaklarla tartışılacak. Tüm öneriler dinlenecek ve gerektiğinde belgeler tamamlanacaktır. Eylül ayı sonuna kadar taslak planların tartışılmak üzere Avrupa Komisyonu’na gönderilmesi gerekiyor. Denkov, “Taslak planların müzakerelerden sonra yılsonuna kadar kabul edilmesi bekleniyor, böylece faaliyetlere ve yatırımlara başlayabiliriz” dedi.

Bölge planlarında öngörülen tedbirler sadece istihdamın korunması ile ilgili değil, bölgelerin en modern teknolojik ve ekonomik şekilde kalkınması ile de ilgilidir. Önümüzdeki yıllarda enerji ve bölgesel kalkınma ve bayındırlık bakanlıkları, yatırımcı çekmek için ekonomi, sanayi, yenilikçilik ve büyüme bakanlıkları ile çok yakın bir iş birliği içinde çalışmalıdır. Diğer iki bakanlık – eğitim ve bilim ile çalışma ve sosyal politikalar bakanlıkları da insanların meslek sahibi olmalarını ve meslek alanlarını genişletmelerini desteklemek için aktif olarak dahil edilmelidir. Gerektiğinde meslek liseleri ve yüksekokulların müfredatları uyarlanacaktır.

Başbakan, bölgesel planların uygulanmasının tamamen yeni nesil yatırımcıları çekmek, yeşil hidrojenin üretimi, dağıtımı ve kullanımının yanı sıra yeni enerji kaynaklarından enerji üretimi ile ilgili modern teknolojiler geliştirmek gibi sağlayacağı fırsatlara dikkat çekti.


Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Avrupa’da gaz fiyatları arz endişeleriyle dalgalı seyir izliyor

Read Next

Rosoman’da trafik kazası 2 ölü, 3 yaralı