Stano: Kosova ve Sırbistan’a dinar konusunu görüşmek için davet gönderildi

Avrupa Birliği sözcüsü Peter Stano, Kosova-Sırbistan diyalog elçisi Miroslav Lajçak’ın 27 Şubat’ta Brüksel’de Kosova ile Sırbistan arasında dinar konusunun görüşüleceği bir toplantı düzenlemeyi planladığını doğruladı.

Stano’nun açıklaması, Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi’nin Brüksel’in dinar konusuyla ilgili gelecek hafta toplantı yapılması talebine, bu konunun diyalog kapsamında yer almadığı gerekçesiyle karşı çıktığını açıklamasından bir gün sonra geldi.

Stano’ya göre Lajcak’ın Priştine ve Belgrad’a gönderdiği davet, Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell’in Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile Münih’te yaptığı toplantıların ardından geldi.

Stano, Miroslav Lajçak’ın gönderdiği davet mektubunda, Kosova ve Sırbistan’ı kimin temsil etmesi gerektiğinin belirtilmediğini, bu konunun taraflara bırakıldığının altını çizdi.

Stano, “AB, bir tarafın koordinesiz kararıyla ortaya çıkan ve etkilenen nüfusa önceden iletilmeyen bir soruna çözüm bulunmasına yardımcı olmaya çalışıyor. Umuyoruz ki Sayın Bislimi, AB yetkililerini yersiz ve asılsızca suçlamak yerine bu çabayı takdir edecektir” dedi.

Medyaya gönderdiği yazılı açıklamada Stano ayrıca, bu tür davranışların kabul edilemez olduğunun da altını çizdi.
Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası’nda Türk sporcular finalde karşılaşacak

Read Next

Karadağ, kripto para şirket kurucusu Do Kwon’u ABD’ye iade etme kararı aldı