SSM: Temmuz ayında asgari yaşam giderleri 47 bin 42 denar

Makedonya Sendikalar Federasyonu (SSM), tarafından yapılan hesaplamalara göre Temmuz ayında asgari yaşam giderlerinin 47 bin 42 denar olduğu açıklandı.

Makedonya Sendikalar Federasyonu (SSM) tarafından yapılan açıklamada, söz konusu miktarın bir ortalama ve bir asgari ücret geliri olan iki çalışanın bulunduğu aileler için bile yeterli değil.

Açıklamada, “Aynı zamanda, % 16’lık enflasyon ücretlerin değerini düşürdüğü ve buradan Makedonya’da asgari ücret olan 18.000 denarın gerçek değerinin 15.120 dinar olduğu ve bunun tutarının da 15.120 dinar olduğu unutulmamalıdır. 31.525 denarlık ortalama net maaşın gerçek değeri 26.481 denardır, bu da Makedonya işçisini ve vatandaşını önemli ölçüde yoksullaştırdığını göstermektedir.” denildi.

Asgari ücretin 18.000 denar’a yükseltilmesinden sadece beş ayda hükümet politikalarının değerini bu yılın Mart ayından önceki seviyeye getirdiğine, yani bir asgari ücretle çalışanın yalnızca yiyecek ve içecek satın alabildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşçilerin enflasyonist darbeyi hafifletmek için acil ücret ayarlamalarına ihtiyacı var ve bu, Hükümetin Eylül ayına kadar ücretleri Kanuna göre yüzde 18,4 oranında ayarlaması gerektiği anlamına geliyor, aksi takdirde Hükümet işçileri cezalandırırsa, işçiler de Hükümeti cezalandırır. Aynısı işverenler için de geçerli.”

Read Previous

Dışişleri Bakanlığı, K. Makedonya ile Bulgaristan arasında yeni yükümlülükler hazırlandığına dair iddiaları yalanladı

Read Next

Kosova, AB ile 12 milyar avroluk hibe için müzakerelere başladı