Bosna Hersekli ödüllü fotoğraf sanatçısı Midhat Poturoviç’in “Srebrenitsa’nın Ruhu” isimli fotoğraf sergisi, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da açılacak.

İnsan Halkları Gençlik İnisiyatifi tarafından düzenlenen sergi, 3-13 Temmuz’da ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alacak fotoğrafların, 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa soykırımının mesajlarını aktardığı ve Poturoviç’in yaşanmış hikayeler üzerine yıllardır süren çalışmaları sonucu ortaya çıktığı ifade edildi.

1985 yılında Saraybosna’da dünyaya gelen Poturoviç, Bosna’daki savaş yıllarında çocuk yaşta olduğundan sergide yer alacak fotoğraflar da sanatçının savaş sonrası dönemde kurban yakınları ve toplu cenaze törenlerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Poturoviç, sergideki fotoğraflar ile ziyaretçileri düşünmeye teşvik etmek ve onlarda empati hissi uyandırmayı hedefliyor.

Saraybosnalı fotoğrafçının eserleri daha önce ABD, Arnavutluk, Arjantin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Hırvatistan, İtalya, Kolombiya, Macaristan, İspanya, Sırbistan ve Türkiye’de de sergilendi.

Poturoviç daha önce International Photography Awards (IPA), Pictures of the Year International (POYi), Balkan Photo Award, Swedish Picture of the Year, UNICEF, BETA Yılın Fotoğrafı, Fokus Award ve Bosna Hersek’te Yılın Fotoğrafı ödüllerine layık görüldü.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

DHA muhabiri Mustafa Gümüş, Hırvatistan’da Türkiye’yi temsil edecek

Sonraki Haber

Srebrenitsa’daki soykırımda öldürülen 19 kurbanın cenazesi 11 Temmuz’da toprağa verilecek