Srebrenitsa Yatırım ve Kalkınma Konferansı

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da, ekonomik hayatı canlandırmak ve şehre yeni yatırımlar çekmek amacıyla konferans düzenlendi.

1995 yılında yaşanan soykırımda 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği şehrin “yeniden doğması” için düzenlenen konferansa Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Bakir İzetbegovic ve Mladen İvanic, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Zeljka Cvijanovic, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay ve iş adamları katıldı.

Srebrenitsa 2015 Yatırım ve Kalkınma Konferansı’nın açılışında konuşan İzetbegovic, “Şehrin adı genellikle savaş, cenazeler, mezarlarla bütünleştiği için yatırımcılar açsından yetersiz kalıyor, brada yaşayan insanlar için zor hayat anlamına geliyordu. Bizim buradaki görevimiz, Srebrenitsa’nın savaşla anılan yüzünü değiştirmek” ifadesini kullandı.

Başbakan Zvizdic ise hem bölge ülkelerinde hem de Bosna Hersek’te Srebrenitsa’nın ayrı bir yeri olduğunu belirterek, hükümetin Srebrenitsa’ya yönelik projelerinin devam edeceğini belirtti.

Srebrenitsa Belediye Başkanı Camil Durakovic, Srebrenitsa’nın sahip olduğu doğal kaynaklar ve halkının çalışkanlığı göz önüne alındığında, şehrin farklı alanlardaki yatırımlar için son derece uygun olduğunu kaydederek yatırımcılara çağrıda bulundu.

Vucic’ten 5 milyon avroluk yatırım vaadi

Sırbistan Cumhurbaşkan Vucic, konferanstaki konuşmasında Sırbistan hükümetinin Srebrenitsa’nın kalkınmasında kullanılmak üzere 5 milyon avroluk bütçe ayırdığını belirterek, söz konusu miktarın 2 milyon avroluk kısmının gelecek hafta Srebrenitsa Belediyesi’nin hesabında olacağını kaydetti.

Ülkedeki yerel firmalar aracılığıyla şehirdeki okul, yol ve ihtiyaç duyulan diğer alanlarda projeler gerçekleştireceklerini aktaran Vucic, “Bizler önümüzdeki yüzyıl boyunca Boşnaklarla ilişkilerimizi geliştirip barış içince yaşamayı hedefliyoruz. Bugün burada toplanmamız, ortak geleceğimizin ufak bir başlangıcıdır” diye konuştu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik ise gelecek iki yıl içerisinde Srebrenitsa’ya yaklaşık bir milyon avro değerinde yatırım yapmaya hazır olduklarını ifade ederek bölgede fabrikalar inşa edilmesine yardımcı olabileceklerini söyledi.

Kaynak: AA

Read Previous

Gruevski: Yeni Bakanların Hukuk ve Ahlak Normlarına Uygun Çalışmasını Bekliyoruz

Read Next

Ve bir yaprak

23 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *