Srebrenitsa Anneleri: OHR, Karadzic ve Mladic’in kaldığı yerden devam ediyor

Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in Bosna Hersek seçim yasasında ve Bosna Hersek Federasyonu Anayasası’nda Hırvatlara ayrıcalıklar tanıyacak bazı düzenlemeleri kabul edeceği iddialarına tepkiler devam ediyor.

Bu konu hakkında Srebrenitsa Anneleri de bir açıklama yayınlayarak, Schmidt’in seçim yasası değişikliği planlarını protesto etti. Açıklamada, “Her 11 Temmuz’da Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) temsilcileri soykırım kurbanlarına saygı duruşunda bulunmak için Srebrenitsa’ya geliyor. OHR, Bosna Hersek’te, savaş sırasında sürgün edilmiş ve ardından bu topraklara geri dönen bizlere tüm haklarımız yok sayacak bölünmeleri dayatarak Mladic’in kaldığı yerden devam ediyor. Buna izin vermeyeceğiz.” denildi. 

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği’nin Başkanı Munira Subasic, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u, Alman bir siyasetçi olan Yüksek Temsilci Christian Schmidt’i “uluslararası hukuka, yasalara ve aynı zamanda vicdan ve siyasete uygun çalışmaya” devam etmeye teşvik etmeye çağırdı. 

Subasic, “Sayın Schmidt, bugüne kadar, soykırımı kanıtlayan BM mahkemelerinin mirası olan hakikat ve adalet için verdiğimiz mücadeleyi destekledi ve bunu yapmaya devam edeceğine inanmak istiyoruz. Bunun için de kendisine minnettarız. Karar vermenin kolay olmadığını biliyoruz, özellikle de Bosna Hersek’teki üst düzey bir temsilci için. Sayın Bakanımız, sizin ve bizim yüksek temsilcimizin, Federal Almanya Cumhuriyeti nezdinde temsil ettiğiniz ve önderlik ettiğiniz uluslararası hukuka, yasalara ve aynı zamanda vicdan ve siyasete göre çalışmaya devam etmesini sağlamanızı rica ediyoruz.” diye yazdı. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da helikopter faciası: İngiliz turist hayatını kaybetti

Read Next

Gërvalla, Kosova’nın AB adaylığı için ne zaman başvuru yapacağını açıkladı