Spasovski: Sınırlardaki güvenlik durumu genel olarak olumlu

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, sınırlardaki güvenlik durumunun genel olarak olumlu olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, bugün AB üye ülkelerinin büyükelçilerine, devlet sınırlarındaki güvenlik durumunun şu anda genel olarak olumlu olduğunu söyledi.

Temel zorluklar olarak yasadışı geçiş, göçmen kaçakçılığı ve göçmenlerin ikincil hareketlerini seçti, ancak göçmen krizinin bir sonucu olarak kamu düzenine, barışa ve halk sağlığına yönelik daha ciddi tehditlerin kaydedilmediğini kaydeden Spasovski, “İlk on ayda 22 bin 806 yasa dışı geçiş girişimi engellendi bu geçen yılın aynı dönemine yaklaşık beş bin daha fazla yasa dışı geçiş anlamına geliyor. Yasadışı geçiş girişimlerinin çoğu, önceki yıllarda olduğu gibi, 20 bin 858 kişiyle güney sınırı yani Yunanistan sınırında engellendi.” diye konuştu.

Spaosvki, engellenen girişimlerde göçmenlerin menşe ülkeleriyle ilgili olarak, geçen yıla göre önemli ölçüde artan 9.290 ile Suriye’den gelen göçmenler hakim olurken, ilk beş ülke arasında Pakistan 5.324, Afganistan 1.737, Hindistan, Fas ve Küba’dan gelen göçmenlerin olduğunu belirtti.

Bir sunum yapan ve ardından büyükelçilerin sorularını yanıtlayan Spasovski’ye göre, yasadışı göçle mücadelede önceki işbirliği, birlikte çalışırken zorlukların birlikte başarıyla çözülebileceğini gösterdi.

Read Previous

Yunanistan’da göçmen teknesi battı: 9 kişi kurtarıldı onlarca kişi kayıp

Read Next

Bakan Karaismailoğlu uluslararası taşımacılığın hızlandırılması için Bulgar makamlarıyla görüştü