Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, yerel seçimlerin hür ve adil bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, yerel seçimlerin hür ve adil bir şekilde gerçekleştirildiğini ve ciddi bir ihbar alınmadığını söyledi.

Spasovski, “Güvence altına alınan oy hakkını özgürce ve engellenmeden kullanan vatandaşlar, ülkelerinin geleceğine karar verme olgunluklarını ve sorumluluklarını bir kez daha ortaya koydu.” ifadelerini kullandı.

Saat 19:00’a kadar gelen ihbarlara göre 2017 yerel seçimlerine kıyasen bu seçimlerde %40 daha az olay olduğunu söyleyen Spasovski, “Böylece, 151 olayın bildirildiği önceki seçimlerden farklı olarak, bu yıl 91 olay rapor edildi. Bugün, bu seçim gününde en sık görülen olay olarak bugüne kadar 42 ajitasyon vakası rapor edildi, bunlardan yedisi asılsız olduğu gerekçesiyle reddedildi ve geri kalanı üzerinde işlem yapıldı, ancak bu segmentte yine yaklaşık bir azalma olduğunu görüyoruz. Geçen yılki seçimlerde bildirilen 75 ajitasyon vakasına kıyasla %40 daha az.” değerlendirmesinde bulundu.

Spasovski, kamu düzenini ve huzurunu ciddi anlamda bozmayan, önemsiz sayıda usulsüzlükle geçen bir seçim günü yaşadığımızı memnuniyetle ifade edebileceğini belirtti.

Önceki Haber

K. Makedonya’daki yerel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi