Spasovski: Sadece Bulgar müfettişler otobüs kazası soruşturmasından elde edilen bilgileri paylaşabilir

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, sadece Bulgaristan yetkili soruşturma organlarının 45 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasıyla ilgili bilgiler paylaşabileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarındaki Struma otoyolunda meydana gelen ve 45 Kuzey Makedonya vatandaşının hayatını kaybettiği otobüs kazası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Spasovski, “Bulgaristan’da meydana gelen trafik kazasının soruşturması Bulgar soruşturma kurumları tarafından yürütülmekte ve sadece onlar sorumludur. Onlardan gelen bilgiler paylaşabilir. Uluslararası adli yardım yoluyla toplamamız istenen, ancak soruşturma tamamlanana ve soruşturmayı yürüten organ tarafından resmi olarak ilan edilene kadar bilgi ve veri sağlayarak giremeyeceğimiz bilgi ve verileri topluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her türlü soruşturmanın medya üzerinden değil kurumlar üzerinden yürütülmesi gerektiğini ifade eden Spasovski, Soruşturmanın tamamlanmasının ardından raporun herkes tarafından alınacağını ve Bulgaristan’daki soruşturmaya ek olarak burada yürütülen ön soruşturma ve soruşturma prosedürü için de zamanla bilgi paylaşılacağını duyurdu.

Bu yılın Ocak ayından bugüne kadar olan dönemde İçişleri Bakanlığı’nın ülkede 2 bin 300’den fazla otobüs ve minibüste olağanüstü kontroller gerçekleştirdiğini ve yaklaşık 400’e yakın çeşitli kusurlar tespit ettiğini bildiren Bakan Spasovski, 2016 yılından itibaren bu kontrollerin geçmişte de aralıksız yapıldığını, bu konuda ciddi ve sistemli davrandıklarını söyledi.

Read Previous

AB ülkeleri Kovid-19 ilaçlarını ortaklaşa almayı planlıyor

Read Next

Son 24 saatte 298 yeni vaka, 6 ölü