Avrupa Birliği’nin (AB) Kuzey Makedonya ile müzakereleri başlatma kararı ile ilgili ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Oliver Spasovski, Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ve Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un ortak mesajı, “Başardık, çünkü hak ettik” oldu.

Bu başarının, ülkenin aday statüsüne başladığı 15 yıllık beklemenin sonu olduğunu vurgulayan Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski konuşmasına şu sözlerle başladı:

“Kuzey Makedonya’da, Avrupa’da ve tüm dünyada zor anların yaşandığı bu dönemde, bugün Brüksel’den iyi ve çok beklenen bir haber geldi: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti AB üyeliği için müzakerelere başlıyor. AB Genel İşler Konseyi ülkemizin en kısa zamanda AB üyeliği müzakerelerine başlamasını kabul etti.”

Ülkenin AB üyesi olması yolunda, Hükümetin, müzakereleri hızlı ve başarılı bir şekilde bitirmesi için adanacağını ifade eden Spasovski, “Bütün alanlarda hep birlikte sonuçlar elde ettik. 2019 yılının Ekim ayında getirilmiş olması gereken bu karar, fazlasıyla hak edilmiş bir karardır. Ancak bugün o hata telafi edilmektedir. Yolumuz açıktır ve bu yolda tek istikametimiz ileriye giden yoldur. Üye olan diğer bütün ülkeler gibi, ülkemizin değişmesi, dönüştürülmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

– Osmani: Bugün getirilen karar bir hediye değildir

Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ise yalandan bir tevazu göstermeden bu başarının kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bugünden itibaren, bağımsızlığımızın ilk anlarından beri başlayan hayalimizin son aşamasına girmiş oluyoruz. Başardık, çünkü hak ettik. Konseyin bugün aldığı karar bir hediye değildir, siyasi bir karar da değildir, bu karar ülkenin kaydettiği önemli ilerlemenin kabul edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

– Dışişleri Bakanı Dimitrov: ileriki süreç daha zor ancak bugün umut günü

Bugün AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcıları seviyesindeki AB Genel İşler Konseyi tarafından, bu zor dönemde taslak kararların kabul edilmesi ülke adına çok pozitif ve cesaretlendirici olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konsey, müzakereler için taslak çerçevenin hazırlaması ve gerekli işlemleri başlatması üzere Komisyonu hemen davet ediyor. Hükümetler arası ilk konferans, müzakere taslağının kabul edilmesinden sonra en kısa zamanda düzenlenecektir.”

Dimitrov ayrıca ileriki sürecin daha zar olacağını kaydederek bugün umut günü olduğunu söyledi.

 

 

Önceki Haber

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri paylaştı

Sonraki Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği: Cuma namazı modern iletişim araçları üzerinden kılınamaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − 6 =