“SONK, sadece öğrenci ve velilerin zararına olan şantajlara devam etme kararı aldı”

Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) tarafından maaş artışı talebiyle başlatılan grevin yarın da devam etmesi üzerine Başbakan Dimitar Kovaçevski açıklama yaptı.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün öğrencilerin okul sıralarından uzak kaldığı ikinci hafta olduğunu söyledi.

Hükümetin krizle mücadelede ciddi adımlar attığını kaydeden Kovaçevski, “ONK, %10’luk maaş artışı teklifini reddederek, sadece öğrencilerin eğitimine zarar veren ve velilerin günlük hayatını zorlaştıran şantajlara devam etme kararı aldı.” ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak maaşlara tarihi zam yaptıklarını kaydeden Kovaçevski, “Her şeye rağmen SONK, 2.500 dinarlık maaş artışının küçük olduğuna inanıyor. Hükümet tarafından alınan kriz karşıtı önlemlerle birlikte, vatandaşların faturalarının ayda 4.000 dinar daha düşük olduğu koşullarda. Bu basitçe makul bir tutum olarak kabul edilemez, ancak SONK’nın kişisel çıkarları çocukların çıkarlarının önüne koyduğunun açık olduğu bariz bir baskı olarak kabul edilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Kültür Bakan Yardımcısı Luçi Saraybosna’da iftar programına katıldı

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı’na göre, Rusya’ya yönelik yaptırım, ülkesinin ilkelerine mal olur