Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Genel Başkan Zoran Zaev’in daha önce açıkladığı istifasını erteleme kararı alındı.

Bugün düzenlenen SDSM Merkez Yönetim kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, Zoran Zaev’in Başbakanlık ve SDSM Genel Başkanlık görevinden istifasını ülke istikrara kavuşana kadar istifayı ertelediği ve istifayı ertelemenin argümanlarından birinin de Kuzey Makedonya’nın Aralık ayında AB ile müzakerelere başlama olasılığı olduğu belirtildi.

Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov, MYK toplantısı ardından düzenlediği basın toplantısında, “Makedonya önündeki ivmenin büyük olduğu yönünde genel bir karar alındı ​​ve bu nedenle istifanın ertelenmesine karar verildi. Merkez Yönetim Kurulu oy birliğiyle ülkedeki durum çözülene kadar istifanın ertelenmesine karar verdi.” diye konuştu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmamasının ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için perşembe günü güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Son 24 saatte 677 yeni vaka, 13 ölü

Sonraki Haber

Hollandalı gazeteci, canlı yayında Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i ‘yalan söylemekle’ suçladı