Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, “Target-Tvrdina” davasında verilen ev hapsi kararından sonra tutuklama emri çıkarılan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov’un savcılığa gittiğini açıkladı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Üstlenilen eylemden sonra, önemli bir başarı elde ettiğimiz somut bir sonucu açıklıyorum: Saşo Miyalkov, Organize Suçlar Savcılığına gitti ve ev hapsine alındı.” ifadelerine yer verdi.

Kurumların, Saşo Miyalkov’un kaçışıyla ilgili tüm olağan ve olağanüstü önlemleri aldığını kaydeden Zaev, “Son 40 saatte gerçekleştirilen tüm faaliyetlerle tüm kurumlar arasındaki koordinasyon sonuç verdi. Adalet sağlandı, daha çok sağlanacak! Medyaya yapacağım açıklamada ayrıca kamuoyuna da bilgi verilecek.” dedi.

TV24’ün haberine göre, UBK eski müdürü Saşo Miyalkov bugün öğleden sonra tek başına Savcılığa giderek ev hapsi kararını kendisi aldı.

Miyalkov Savcılık önünde TV24’e yaptığı açıklamada, dün akşam yüksek ateşi olduğunu belirterek, rahatsızlık yarattığı için halktan ve kurumlardan özür diledi.

Miyalkov, Üsküp’ten hiç ayrılmadığını, ancak 40 derece ateşi olduğu için hakkında tutuklama emri çıkarıldığını bilmediğini iddia etti.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

K. Makedonya’da iyileşenlerin sayısı 90 bini geçti

Sonraki Haber

Mickoski: Hükümet derhal istifa etmeli