Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, fotoğraflı paylaşımda bulunarak yeni meclis çoğunluğuna sahip olduklarını açıkladı.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yeni bir gelecek, yeni bir zaman ve yeni bir umut geliyor. Güçlü zorluklar bizi bekliyor, desteğin farkında ve minnettarız, birlikte başaracağız. Makedonya başaracak! Yeni bir meclis çoğunluğuna sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Paylaşılan fotoğrafta Alternativa Genel Başkanı Afrim Gashi, Arnavut İttifakı Genel Sekreteri Arben Taravari, Levica Genel Başkanı Dimitar Apasiev ve Besa Hareketi Genel Sekreteri Arianit Hoca yer aldı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenledi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Balkanlar’ın genç kalemleri, Türkiye’den usta yazarlarla Kosova’da buluşacak

Sonraki Haber

Gashi: Hükümeti düşürecek çoğunluğa sahip olduğumuzu kanıtlamak için toplandık