Kuzey Makedonya’da yarından itibaren sokağa çıkma yasağı 20:00 – 05:00 saatleri arasında uygulanacak.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Sağlık Bakan Yardımcısı İlir Hasani ve Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu Başkanı Jarko Karacovski, yeni Kovid-19 tedbirlerinin görüşüldüğü hükümet oturumunun ardından basın toplantısı düzenliyor.

Başbakan Zaev, artan vakalar, havaların ısınması ve yaklaşan dini gün ve bayramlar nedeniyle yarın başlayacak yeni kısıtlamaların 20 Nisan 2021 Salı gününe kadar yürürlükte olacağını belirtti.

Başbakan Zoran Zaev, burada yaptığı konuşmada, artan Kovid-19 vakalarından dolayı bugünkü hükümet oturumunda vatandaşların sağlığı için yeni kısıtlayıcı tedbirler aldıklarını söyledi.

Başbakan Zaev, kafe ve restoranlar (hotel, motel ve benzin istasyonlarındakiler dahil olmak üzere) çarşamba gününden itibaren 21 Nisan’a kadar kapalı olacak. Söz konusu mekanlar sadece paket servisi yapabileceğini bildirdi.

Başbakan Zaev, yarından itibaren tüm spor salonları ve bahis yerlerinin kapatılacağını ve aynı zamanda seminer ve konferansların da yasaklanacağını ifade etti.

Yeni vakaların İngiltere’de mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayılan türünden olduğunu ve vaka ile ölü sayılarının sürekli arttığını kaydeden Zaev, sağlık çalışanlarına nefes aldırma zamanı olduğunu belirtti.

Başbakan Zaev, başta emniyet güçleri olmak üzere müfettişlikler tarafından da sıkı denetimin gerçekleşeceğini vurguladı.

Mutasyona uğrayan virüsün gençlere de etki ettiğini kaydeden Zaev, vatandaşlara dikkatli olma çağrısında bulunarak, “Bu periyotta evde kalın ve hiçbir şekilde gruplaşmayın.” dedi.

Zaev, yeni tedbirlerle sağlık çalışanlarında ve sağlık sistemindeki baskıları azaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Ülkede sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam da 22:00 – 05:00 saatleri arasında uygulanacak.

Önceki Haber

Akaryakıtta yeni fiyatlar gece yarısından itibaren yürürlükte

Sonraki Haber

K. Makedonya’da kafe ve restoranlar 14 gün kapalı olacak