Kuzey Makedonya’da yaşanan son gelişmelerin ardından Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gashi bugün basın toplantısı düzenledi.

Alternativa Merkez Yönetim Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gashi, Levica Partisi milletvekillerinin imzalarını çektiğini ve Alternativa milletvekillerinin yarın hükümetin düşmesi için oy kullanacağını söyledi.

Engelin ortadan kalktığını ifade eden Gashi, “Apasiev imzasını geri çekti, bu yüzden 4 milletvekiliyle birlikte Alternativa’nın Hükümete güvensizlik oyu vereceğini teyit edebilirim.” dedi.

Hükümetin düşmesinden sonraki sürecin farklı olacağını ve ülkeyi Avrupa-Atlantik hedeflerinden uzaklaştıracak hiçbir hükümetin parçası olmayacaklarını kaydeden Gashi, “Çıkış yolunun hızlı seçimler olduğunu düşünmüyoruz, önce görevi kimin alacağını görmeliyiz, çünkü bu bir kriz zamanı ve bir an önce tam yetkiye sahip bir hükümet kurmalı ve Avrupa-Atlantik rotasını sürdürmeliyiz.” diye konuştu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmamasının ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için yarın güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Başbakan Yardımcısı Dimitrov Hollanda Başbakanı Rutte’yi karşıladı

Sonraki Haber

K. Makedonya Cumhurbaşkanlığı personeli Türkçe öğreniyor