Son çalışma günü: Gece yarısı meclisin feshedilmesi gerekiyor

2014 yılında yapılan seçimlerde VMRO DPMNE ve Demokratik Bütünleşme Birliği kazanarak koalisyon hükümeti kurdular. Muhalefet hile gerekçesiyle sonuçları tanımadığını açıkladı.

Bugün Makedonya Meclisi’nin son çalışma günü. Gece yarısı meclisin feshedilmesi gerekiyor. Eğer meclis feshedilirse erken seçimler tarihi de kesinleşecek. Vatandaşlar 5 Haziran’da sandık başına gidecek.

Muhalefet seçim sonuçlarını tanımadı

Hatırlanacağı üzere 2014 yılında seçim sonuçların açıklanmasının hemen ardından dönemin Başbakanı Nikola Gruevski seçim sonucunu “Bu büyük ve güçlü bir zafer. Halk kendi iradesini gösterdi” sözleriyle değerlendirdi.

Ana muhalefet lideri Zoran Zaev ise Gruevski’yi “tüm sistemi istismar” etmekle suçladı.

Zaev seçim boyunca tehdit ve şantaj olduğunu, seçmenin satın alındığını ileri sürerek, seçim sonuçlarını tanımayacaklarını söyledi.

Seçim neticelerini kabul etmeyen ana muhalafet partisi geçen yılın eylül ayına kadar meclis çalışmalarını boykot etti.
Ardından Pırzino Anlaşması neticesinde ana muhalefet meclis çalışmalarına katılmaya başladı.

5 Hairan tarihi hala kesin değil

Prosedüre göre, gece yarısı meclisi feshedilmesi gerekiyor. Meclis Başkanı Trayko Velyanovski 5 Haziran için erken seçim tarihini açıklaması gerekiyor.

Ancak seçmen listelerinin “hayali” seçmenlerden temizlenmesi işlemi hala sonuçlanmış değil. Devlet Seçim Komisyonu alan denetiminin tamamlanıp tamamlanmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Belirsizlik devam ediyor. Bu arada ana muhalefetin devamlı gündeme getirdiği medya reformları da gerçekleşmedi.

Uluslararası toplum temsilcileri de demokratik ve adil seçimler koşullarının oluşması için yapılması gereken daha çok işlerin olduğunu vurguluyorlar.

Tüm bu gelişmeler değişik senaryolara gebe. Dolayısıyla seçimler başka bir “bahara” mı kalacak sorusunu gündeme getiriyor.

Read Previous

Panama belgelerinde Kosova da var

Read Next

Yunan adalarına 24 saatte göçmen geçişi olmadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *